Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Starożytna Grecja - Kolonizacja grecka - przyczyny, przebieg, skutki

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Choć ruchy osadnicze w starożytnej Grecji były powszechne przez setki lat, to jednak historycy wydzielili pewien okres ich trwania (od VIII do VI w. p.n.e.), nazywając je „wielką kolonizacją grecką”. Charakterystyczne było to, iż migracje kolonizacyjne nie były organizowane przez całe plemiona, a jedynie przez pojedyncze, działające z osobna, miasta-państwa (tzw. polis).

Jakie były powody tego ruchu? Dziś trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ale z pewnością można wskazać przynajmniej kilka prawdopodobnych przyczyn. Najistotniejszy był wzrost populacji w greckich miastach. Prowadziło to do dużego zagęszczenia na terenie polis, a zarazem do niewydolności rolnictwa, które opierało swoją wytwórczość o nieurodzajne górzyste tereny półwyspu Bałkańskiego. W wyniku groźby głodu wybierano część obywateli i wysyłano ich okrętami na inne wyspy w celu ich zasiedlenia, lecz zarazem utrzymywania kontaktów politycznych i handlowych z ojczystą polis. Mówi się, iż na statkach takich (a wysyłano ich jedynie kilka) znajdowało się ok. 200-300 osób, prawdopodobnie samych mężczyzn. Uczestnikami takiej ekspedycji kolonizacyjnej mogli być również członkowie przegranego stronnictwa politycznego, którzy zostali...

Podobne wypracowania