Richard Nixon - charakterystyka prezydentury. Prezydent Nixon
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Richard Nixon urodził się w 1913 r. w Kalifornii i zmarł w 1994 r. w Nowym Yorku. Był prezydentem Stanów Zjednoczonych z ramienia partii republikańskiej. Jego prezydentura była jedną z bardziej charakterystycznych i widocznych w dziejach Ameryki Północnej.
Nixon został zaprzysiężony 20 stycznia 1969 r. Był prezydentem, który w 1973 r. zakończył interwencję amerykańską w Wietnamie. Do tej pory Waszyngton pragnął za wszelką cenę wygrać wojnę w Wietnamie, obawiano się bowiem wzrostu wpływu komunistów w rejonie Indochin. Ostatecznie w Wietnamie poległo ok. 50 tys. żołnierzy amerykańskich.
Dodatkowo prezydentura Nixona spotkała się z poważnym problemem ruchów feministycznych i pacyfistycznych. Ruch kobiet rozpoczął ostrą walkę z dyskryminacją zawodową i społeczną. W 1973 r. w USA pod wpływem nacisku ruchów feministycznych zalegalizowano aborcję. Nixon musiał ustąpić żądaniom kobiet. Prezydentura Nixona miała ogromne trudności gdyż nie miała większości w obu izbach Kongresu. Dodatkowo media i prasa były nieprzychylne Nixonowi, co z kolei odbijało się na sondażach. Nixon rozpoczął kontynuację rozmów ze środowiskami liberałów, pacyfistów i przedstawicielami środowisk afroamerykańskich. Prezydentura Nixona przebiegała w czasach wzburzonej aktywności społeczeństwa amerykańskiego. Dodatkowo próbę zjednoczenia swojej siły politycznej, ekipa Nixona posunęła się do niezgodnej z prawem inwigilacji administracji urzędniczej. Brak etyki w działalności rządu skutkowało spadkiem poparcia. W USA pojawił się również problem energetyczny. Nixon zaczął uchodzić za pragmatyka, nie dostrzegano w nim ani liberała ani konserwatysty. Jego polityka była nastawiona na rozwój i działalność. Niezadowolenie społeczne rosło, podobnie jak i bezrobocie i szalejąca inflacja.
Nixon wygrał reelekcję w 1972 r. odniósł ogromne zwycięstwo nad McGoverem. Swoistym gwoździem do trumny dla Nixona okazała się afera „Watergate”. Nixon rozpoczął inwigilację rywali politycznych – Edwarda Kennedy’ego i Edmunda Muskiego. Włamano się do siedziby demokratów celem ustalenia słabych punktów rywali Nixona. Tzw. Grupa Hydraulików została złapana i kwestią czasu okazało się dla kogo pracowali. 9 sierpnia 1974 r. Nixon złożył rezygnację ze stanowiska. Po nim fotel prezydencki objął Gerald Ford.
Podobne wypracowania do Richard Nixon - charakterystyka prezydentury. Prezydent Nixon
- Schizma wschodnia w 1054 r. – przyczyny, przebieg, następstwa
- Średniowiecze - Szkoły katedralne w średniowieczu
- Tadeusz Sendzimir - biografia, wynalazki
- Herb - znaczenie herbu
- Starożytna Grecja - Kolonizacja grecka - przyczyny, przebieg, skutki
- Babilonia - Chaldejczycy - państwo nowobabilońskie
- Plan budowy Centralnego Okręgu Przemysłowego (1937 r.)
- Stefan Banach - biografia, życiorys
- Sąsiedzi Polski w okresie rozbicia dzielnicowego
- Wyprawy krzyżowe - Ruch krucjatowy XI-XIII w.
- Kartagina - od powstania do upadku
- Bolesław Kędzierzawy i jego polityka
- Ignacy Łukasiewicz - biografia, życiorys
- II wojna światowa - traktaty pokojowe po II wojnie światowej
- Starożytny Egipt - Bogowie starożytnego Egiptu
- Różne formy renty feudalnej
- Odkrycia geograficzne - informacje ogólne
- Pokój w Karłowicach i skutki wojen z Turcją
- Wojna iracko-irańska - Rozejm iracko-irański (10.08.1988)
- III Republika Francuska - ustrój, prezydent. Opracowanie