Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wyprawy krzyżowe - Ruch krucjatowy XI-XIII w.

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Kiedy w połowie XI wieku Grób Chrystusowy w Jerozolimie został przejęty przez Turków seldżuckich, a ich ciągłe podboje i zwiększanie sfery wpływów zaczęło zagrażać również pobliskiemu Bizancjum, Konstantynopol zaapelował do papieża, aby ten udzielił mu pomocy. Papież Urban II, widząc szansę na odnowienie kontaktów z Cesarstwem Wschodnim, uznał to za wspaniałą okazję narzucenia zwierzchności Rzymu Kościołowi obrządku wschodniego. W związku z tym na synodzie w Clermont w roku 1095 wezwał wszystkich chrześcijan do podjęcia „świętej wojny” z Seldżukami. W zamian za udział w krucjacie jej uczestnicy mieli otrzymać odpust, choć niewątpliwie bardziej kusząca dla rycerzy była możliwość zdobycia wspaniałych łupów, bogactwa, sławy oraz awansu, a dla chłopów – obiecana za udział w wyprawie wolność.

Z hasłem „Bóg tak chce” i przysięgą odbicia Ziemi Świętej, pierwsze grupy, których trzon stanowili chłopi i biedota, ruszyły już w roku 1096. Była to tzw. wyprawa ludowa, która zresztą nie odniosła żadnych sukcesów. Nieco później ruszyło rycerstwo. Udało mu się podbić Palestynę i w roku 1099 zdobyć samą Jerozolimę, choć długie oblężenie okupione zostało licznymi ofiarami.

Na...

Podobne wypracowania