Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Charles Dickens - biografia, życiorys

Karol Dickens urodził się dnia 7 lutego 1812 roku w Portsmouth. Jego rodzina była bardzo biedna. Pisarz miał dziewięcioro rodzeństwa, a ojca w roku 1824 pojmano za to, że nie spłacił długów. Od tego momentu sytuacja materialna Dickensów uległa jeszcze większemu pogorszeniu. Mały, dwunastoletni Karol zatrudnił się w fabryce pasty do butów. Pracował jako osoba naklejająca etykietki na opakowania. W ten sposób pragnął pomóc rodzinie.

Pisarz w dzieciństwie często chorował. Jego rodzina nie mogła znaleźć stałego miejsca zamieszkania, toteż ciągle się przeprowadzali. Karol nie chodził do szkoły, ale próbował uczyć się samodzielnie. Czytał książki i w ten sposób starał się przyswoić jak najwięcej wiedzy. W końcu udało mu się zdobyć wykształcenie. Nie o takiej nauce zapewne marzył, ale dzięki temu podjął pracę sprawozdawcy parlamentarnego w roku 1832, a następnie pracował jako dziennikarz.

Bardzo szybko odniósł sukces. Po opublikowaniu w odcinkach „Klubu Pickwicka”, miało to miejsce w latach 1836-1837 na łamach prasy, Dickens rozpoczął swoją karierę literacką. „Klub” przyniósł mu uznanie czytelników i krytyków angielskiej literatury. Zajmował się już niemal wyłącznie tworzeniem literatury. Kolejne dzieła, które cieszyły się, i cieszą do tej pory, popularnością to z pewnością: „Oliver Twist”, „Nickolas Nickleby”, „Opowieść Wigilijna”, „Samotnia”, „Opowieść o dwóch miastach”, autobiografia pisarza pt.: „David Copperfield” oraz niedokończona powieść „Tajemnica Edwina Drooda”.

W swoich utworach Dickens opisywał biedne społeczeństwo angielskie, niedolę dzieci, brak równości między ludźmi. Tematy, które były mu bardzo bliskie. On sam wywodził się z niskich warstw społecznych i dobrze rozumiał problemy i dramaty jemu podobnych ludzi. Powieści Dickensa są ujmującym i wzruszającym opisem XIX-wiecznego Londynu i jego okolic.

Pisarz odwiedził również swoich czytelników w Ameryce. Był tam dwukrotnie. Pierwszy raz w roku 1842, następnie – w 1868. Krytykował układy społeczne i warstwy zamożne. Nie spodobało się to tamtejszej publiczności.

Karol Dickens zmarł 9 czerwca 1870 roku w Gadshill na skutek wylewu krwi do mózgu.

Podobne wypracowania do Charles Dickens - biografia, życiorys