Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Charles Dickens - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Karol Dickens urodził się dnia 7 lutego 1812 roku w Portsmouth. Jego rodzina była bardzo biedna. Pisarz miał dziewięcioro rodzeństwa, a ojca w roku 1824 pojmano za to, że nie spłacił długów. Od tego momentu sytuacja materialna Dickensów uległa jeszcze większemu pogorszeniu. Mały, dwunastoletni Karol zatrudnił się w fabryce pasty do butów. Pracował jako osoba naklejająca etykietki na opakowania. W ten sposób pragnął pomóc rodzinie.

Pisarz w dzieciństwie często chorował. Jego rodzina nie mogła znaleźć stałego miejsca zamieszkania, toteż ciągle się przeprowadzali. Karol nie chodził do szkoły, ale próbował uczyć się samodzielnie. Czytał książki i w ten sposób starał się przyswoić jak najwięcej wiedzy. W końcu udało mu się zdobyć wykształcenie. Nie o takiej nauce zapewne marzył, ale dzięki temu podjął pracę sprawozdawcy parlamentarnego w roku 1832, a następnie pracował jako dziennikarz.

Bardzo szybko odniósł sukces. Po opublikowaniu w odcinkach „Klubu Pickwicka”, miało to miejsce w latach 1836-1837 na łamach prasy, Dickens rozpoczął swoją karierę literacką. „Klub” przyniósł mu uznanie czytelników i krytyków angielskiej literatury. Zajmował się już niemal wyłącznie tworzeniem...

Podobne wypracowania