Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Roman Brandstaetter - biografia, życiorys

Wybitny polski pisarz, poeta i dramaturg, a także tłumacz. Urodził się w Tarnowie, 3 stycznia 1906 r. w inteligenckiej rodzinie żydowskiej. Maturę zdał w Krakowie i tam, na Uniwersytecie Jagiellońskim studiował filozofię i filologię polską. Jako student zadebiutował w „Kurierze Literacko-Naukowym” w 1926 roku. Od tej pory pisał m.in. dla „Nowej Reformy”, „Głosu Prawdy”, czy „Gazety Polskiej”, a w 1928 roku ukazał się jego pierwszy tom poetycki pt. „Jarzma”.

Po studiach wyjechał na stypendium do Paryża, gdzie w 1932 r. zdobył tytuł doktora filozofii.
Po powrocie ze stypendium był nauczycielem języka polskiego w Warszawie, udzielał się też
publicystycznie w „Kurierze Literacko-Naukowym” oraz w „Miesięczniku Żydowskim”.

Gdy wybuchła II wojna światowa, Brandstaetter wyjechał do Wilna, gdzie ożenił się z poznaną wcześniej Tamarą Karren. Ponieważ jednak zaczęło się nim interesować NKWD, przeniósł się z żoną do Jerozolimy. Niedługo potem, w 1941 r. ukończył pisanie pierwszego swojego dramatu: „Kupca Warszawskiego”. W ciągu kolejnych kilku lat powstały następne jego utwory dramatyczne, m.in. również „Powrót syna marnotrawnego”.

Podczas...

Podobne wypracowania