Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

„Kordian”, „Nie-Boska komedia” - Kordian i Mąż - porównanie na podstwie fragmentów utworów

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Analizując wypowiedzi bohaterów romantycznych, porównaj postawę Kordiana i Męża („Nie-Boska komedia”). W interpretacyjnych wnioskach wykorzystaj wiedzę o utworach, z których pochodzą fragmenty

„Nie-Boska komedia” Zygmunta Krasińskiego oraz „Kordian” Juliusza Słowackiego to dramaty romantyczne, których bohaterowie na trwałe wpisali się w tradycję polskiej literatury. Obydwaj są postaciami obdarzonymi szczególną wrażliwością, przez co patrzą na świat w sposób uduchowiony, dostrzegając więcej niż przeciętny człowiek i szukają wielkiej idei mogącej wypełnić ich życie.

Kordiana poznajemy jako piętnastoletniego młodzieńca. Już w tym czasie rozmyślał nad istotą egzystencji i otaczającym go światem. Opanowany był przez melancholijny nastrój, czego dowodem może być jego zrezygnowanie. Porównuje siebie do jesiennej przyrody: „Otom ja sam, jak drzewo zważone od kiści, sto we mnie żądz, sto uczuć, sto uwiędłych liści.” Bohater szuka jakiejś metody, dzięki której będzie mógł zwalczyć swój weltschmerz.

Rodzi się w nim pragnienie bycia kimś wyjątkowym, kimś, kogo świat będzie pamiętał. Jednakże jakaś tajemnicza siła wciąż go zatrzymuje i bohater...

Podobne wypracowania