Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Juliusz Słowacki „Balladyna” - „Nie ma zbrodni bez kary” - odnieś się do stwierdzenia w kontekście dramatu Słowackiego

Tragedia Juliusza Słowackiego pod tytułem „Balladyna” to dramat zbrodni i wymierzonej za nią kary. Najwyraźniejszym tego przykładem jet główna bohaterka utworu Słowackiego, tytułowa Balladyna. Kobieta ta jest niezaprzeczalnym dowodem na to, że zbrodnia nie może zostać przemilczana.

Balladyna to kobieta zdolna do największych podłości. Wyrządza zło w imię ziemskich rozkoszy. Bohaterka dopuszcza się wielu zbrodni: zabija siostrę Alinę, Pustelnika, który domyśla się prawdy o śmierci Aliny, swojego wspólnika w zbrodni i kochanka - Kostryna oraz matkę. Robi to tylko po to, aby niewygodna prawda nigdy nie ujrzała światła dziennego, aby mogła ułożyć sobie życie w wygodzie, by mogła żyć w luksusie.

Przez długi czas Balladyna pozostaje bezkarna, wszystkie postępki uchodzą jej na sucho. Z czasem jednak nic już nie jest takie proste. Po zabójstwie Aliny czoło Balladyny zdobi czerwona plamka - kainowe piętno. Przez naturę zostaje naznaczona haniebnym piętnem mordercy. To podkreśla fakt, że przyroda jest świadkiem, niemym obserwatorem zachodzących wydarzeń.

Stwierdzenie, że „Nie ma zbrodni bez kary” jest nawiązaniem do romantycznego i ludowego hasła, że każda krzywda powinna zostać pomszczona sprawiedliwością. Juliusz...

Podobne wypracowania