Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Andre Gide - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Andre Gide był francuskim pisarzem żyjącym na przełomie XIX i XX wieku. Urodził się w 1869 roku w Paryżu, a zmarł w 1951 roku. Pisarz ten jest współzałożycielem francuskiego pisma „Nouvelle Revue Francaise” (1909 r.). Był prekursorem przemian obyczajowych we Francji – jako biseksualista stał na czele ruchu homoseksualnego we Francji. Jego dzieła głoszące pochwałę nieograniczonej moralnością wolności, wywoływały falę krytyki wśród społeczeństwa. 

Sławę przyniósł mu, przełożony na język polski, utwór „Les nourritures terrestres”, w którym Gide poruszył problematykę wolności człowieka oraz ograniczających go zakazów etycznych i moralnych. Tematykę tę pisarz kontynuował w kolejnych dziełach, by najpełniej dać jej wyraz w wydanej w 1914 roku powieści zatytułowanej „Lochy Watykanu”, postrzeganej przez krytykę literacką jako bluźnierstwo. Kolejna, autobiograficzna powieść „Jeżeli nie umiera ziarno” także spotkała się z ostrą krytyką. W 1925 roku we Francji ukazało się dzieło uznawane za najlepsze w całej twórczości Andre Gide'a. „Fałszerze” to utwór o „powstawaniu powieści”. W dziele granice między fikcją a rzeczywistością ulegają zatarciu.

Wymieniając...

Podobne wypracowania