Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

James Joyce - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

James Joyce jest jednym z najwybitniejszych prozaików XX wieku. Ten irlandzki pisarz tworzący w języku angielskim urodził się w 1882 roku w Dublinie. Joyce pochodził z wielodzietnej rodziny. Już w młodości pisał wypracowania, które były ponadprzeciętne. Jednocześnie zmagał się z licznymi lękami, które w przyszłości stały się podstawą do przyjęcia określonych postaw literackich. Joyce bał się m. in. burzy, morza i wiary.

Dzieło literackie jego dzieciństwa – „Stefan bohater” – zostało w większej części spalone przez samego autora. Już w nim ujawnia się tendencja Joyce'a do pisania charakterystycznym stylem oraz operowania strumieniem świadomości. Do wczesnych utworów zaliczamy także zbiór opowiadań „Dublińczycy” z 1914 roku oraz liryki „Chamber Music” z 1907.

W 1904 roku miał miejsce wyjazd Joyce’a do Francji, a potem do Zurychu. Tam rozwija się twórczość pisarza, który na papier przenosi własne doświadczenia. Twórczość Joyce’a jest nacechowana biografizmem oraz światopoglądem wyniesionym z dzieciństwa. Największe dzieło pisarza zostaje wydane w 1922. „Ulisses” łączy różne style i poetyki, odnaleźć możemy tam symultanizm miejsc akcji...

Podobne wypracowania