Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Cyprian Kamil Norwid „Do obywatela Johna Brown” - walka o wolność w utworze

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

2 grudnia 1859 roku odbyła się egzekucja Johna Browna. Był to amerykański farmer, który wystąpił w obronie ciemnoskórych niewolników. Próbował zorganizować powstanie i zaatakować arsenał w Harpers Ferry. Został pojmany, osądzony i skazany na śmierć przez powieszenie. To wydarzenie pogorszyło sytuację między stanami północnymi a południowymi. Wywołało również falę protestów, nie tylko w Ameryce, ale również w Europie.

Cyprian Norwid był jednym z poetów, którzy żywo zareagowali na krzywdę wyrządzoną Brownowi. W swoim wierszu „Do obywatela Johna Brown” przywołuje owo zdarzenie. Co ciekawe, nazywa głównego bohatera Janem. Pomimo że Brown walczył o prawa ciemnoskórych, a Polacy o niepodległość, zarówno w Ameryce, jak i w naszym kraju toczyły się walki o wolność.

Ameryka, symbol wolności, niepodległości i siły splamiła swój honor krwią Browna. Norwid przestrzega, że haniebne zachowania mogą rzucać cień na ideę wolności wśród przyszłych pokoleń. Historia się powtarza, zatacza koło. Dlatego też, dając pozwolenie na tego typu zachowanie raz, dajemy zielone światło do podejmowania tego typu kroków następnym pokoleniom obywateli. O takim stanowisku Norwida...

Podobne wypracowania