Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Władysław Reymont „Chłopi” - rola pracy w życiu mieszkańców Lipiec. Opracowanie

W hierarchii wartości nierzadko na samym szczycie umieszczamy pracę. Daje ona ludziom możliwość godnego życia, zaspokojenia podstawowych potrzeb, zapewnia spokój i bezpieczeństwo. Mieszkańcy Lipiec doskonale zdawali sobie z tego sprawę. Reymont tak wykreował swoich bohaterów, by niemalże każde ich słowo i czyn były dowodem miłości do ziemi, a tym samym szacunku dla pracy.

We wsi nie ma osoby, która nie zdawałaby sobie sprawy z tego, że tylko ciężka, żmudna, nierzadko wyczerpująca, ale zawsze upragniona praca jest podstawą ludzkiej egzystencji. Różnego typu zajęcia muszą wykonywać już najmłodsze dzieci, każdy ma swoje obowiązki, z których musi się wywiązywać. Mała Józka - córka Boryny, po śmierci matki musiała zapomnieć o tym, że jest dzieckiem i chcąc nie chcąc przejęła obowiązki zmarłej mamy. Sierota Witek pracuje w gospodarstwie Boryny nieraz ponad siły. Kuba zna swoją wartość i wie, że Maciej będzie chciał go zatrzymać u siebie, nigdzie bowiem gospodarz nie znajdzie tak oddanego i ofiarnego parobka jak on. Zresztą sam Boryna cieszy się ogromnym szacunkiem wśród ludzi dzięki swojej sumienności i pracowitości. Na synowej poznaje się w chwili, gdy ta bierze los we własne ręce i gorliwie walczy o byt swój i dzieci.

Hanka...

Podobne wypracowania