Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jan Kochanowski „Odprawa posłów greckich” - ocena postaw bohaterów ukazana w „Odprawie posłów greckich”

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Tragedia antyczna, a za nią klasyczna, nie zagłębiała się w analizę charakterów postaci. Wynikało to z roli, jaką wyznaczono tragedii oraz z licznych ograniczeń formalnych. Toteż bohaterowie są schematyczni, często określani przez jedną cechę. Prezentują swoją osobą określoną postawę, jakiś pogląd, niezmienny od początku do końca.

Bohaterowie „Odprawy posłów greckich” wyraźnie dzielą się na dwa obozy, przeciwników i zwolenników wydania Heleny Grekom. I według tej przynależności są ocenieni. Postacie pozytywne, to te, które kierując się dobrem ogółu, pragną uniknąć wojny; negatywne to zwolennicy zbrojnego konfliktu.

Postacie pozytywne to Antenor, Priam, Kasandra oraz greccy posłowie Ulisses i Menelaos. Wszyscy oni dostrzegają zło, które wojna niewątpliwie sprowadzi na oba narody i pragną  uniknąć najgorszego. Niestety, należą do mniejszości. Przedstawicielami Greków są osławiony swoim sprytem Ulisses i Menelaos, mąż porwanej Heleny. Jest oczywiste, że chcą, by Helena powróciła do swego prawowitego domu, czyli do Sparty. Ulisses jest przedstawiony jako człowiek rozsądny, kierujący się rozumem. Nie chce rozlewu krwi, ale jako poseł króla, nie może odstąpić od żądania, z którym...

Podobne wypracowania