Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Maria Dąbrowska „Noce i dnie” - motyw kobiety - opracowanie

W „Nocach i dniach” przedstawione są różne postaci kobiet. Barbara Niechcic jest główną bohaterką. Bardzo kocha swojego męża, choć godząc się wyjść za niego nic do niego nie czuła. Po jakimś czasie pokochała go równie mocno, co on ją. Jej miłość można nazwać dojrzałym uczuciem, nie jest to przelotna słabostka.

Jedną z jej niewatpliwych zalet jest opanowanie, które potrafi zachować w trudnych sytuacjach życiowych, będąc tym samym wsparciem dla Bogumiła. Jest to widoczne, gdy dochodzi do sprzedaży Serbinowa i Niechcicowie są zmuszenie do wyprowadzki i rozpoczęcia wszystkiego na nowo.

W stosunku do dzieci Barbara jest kochającą matką, pragnącą dla nich wszystkiego co najlepsze. Dba o ich rozwój fiazyczny i psychiczny. Prenumeruje pisma, chce, aby były wykształecone. Dużym ciosem jest dla niej śmierć Piotrusia, jej pierwszego syna.

Agnieszka Niechcicówna to najstarsza córka Barbary i Bogumiła z „Nocy i dni” Marii Dąbrowskiej. Dziewczyna jest inteligenta i ambitna, realizuje ideały i wartości, których nauczyła się w domu. Matka ukszałtowała w niej chęć zwycięstwa i współzawodnictwa (bycie coraz lepszym), natomiast po ojcu odziedziczyła życzliwość i dobroć dla ludzi. Uwielbiała czytać, zagłębiała się w lekturze i nie można było jej od niej oderwać. Brała do ręki zarówno literaturę młodzieżową jak i tę „dorosłą”.

Jadwiga z Jaraczewskch Ostrzeńska była matką Barbary. To niezwykle dzielna kobieta, która sama wychowała trójkę dzieci. Wiedząc że wykształcenie jest najważniejsze, kładła na nie duży nacisk. Pod koniec życia zamieszkała z Barbarą i Bogumiłem.

Podobne wypracowania do Maria Dąbrowska „Noce i dnie” - motyw kobiety - opracowanie