Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wacław Berent „Ozimina” - streszczenie powieści

„Ozimina” wydana w 1911 roku stanowiła trzecią z kolei powieść Wacława Berenta po „Fachowcu” i „Próchnie”. Została utrzymana w bardzo popularnej w okresie Młodej Polski konwencji teatralizacji świata przedstawionego, który nie posiada żadnej przedakcji i rozgrywa się praktycznie na oczach widza, głównie w dialogach, jakie prowadzą między sobą postacie. Została tu zachowana dramatyczna jedność czasu (wszystkie wydarzenia rozgrywają się w trakcie jednego wieczoru) i miejsca (rzecz dzieje się w salonie), brakuje natomiast jedności akcji, ponieważ nie skupia się ona wokół jednej intrygi, ale zostaje rozproszona na luźno powiązane ze sobą sekwencje. Wydarzenia są też podzielone na cztery części, przypominające poniekąd akty sztuki dramatycznej.

Powieść przedstawia wydarzenia wieczoru karnawałowego w lutym 1904 roku - na rok przed wybuchem rewolucji w Rosji. Akcja rozgrywa się na balu w warszawskim salonie baronostwa Niemanów, gdzie znalazł się przekrój wyższych warstw polskiego społeczeństwa tamtych czasów - arystokracji, inteligencji i plutokracji. Obserwatorką wydarzeń jest Nina - dziewczyna ze wsi, przyjaciółka pani domu, Leny, która w trakcie jednego wieczoru na skutek zaobserwowanych...

Podobne wypracowania