Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Akcja i fabuła - charakterystyka pojęć, różnice, rozwój akcji

Fabuła to układ zdarzeń w świecie przedstawionym. Występuje w epice, utworach dramatycznych oraz w filmie. Wyróżniamy fabułę jednowątkową (typową dla nowel i dramatów). W takiej fabule nie ma epizodów. Fabuła wielowątkowa (typowa dla powieści) posiada wątek główny i wątki poboczne. Fabuła epizodyczna (czyli najbardziej złożona) to taka, w której nie ma hierarchizacji epizodów (nie są one podzielone na bardziej i mniej istotne dla rozwoju akcji).

Fabuła może być bardzo wyrazista - jak na przykład w noweli. Jest to wówczas wynikiem braku opisów, dygresji, postaci drugoplanowych oraz zbędnych dla dalszego przebiegu akcji rozbudowanych charakterystyk postaci.

Fabuła w dramacie:

Dramaty możemy podzielić na dynamiczne oraz statyczne. W tych pierwszych wydarzenia ukazane w utworze determinują losy bohaterów, w drugich brak jest dynamicznego rozwoju zdarzeń.
Akcja jest to całość zdarzeń przedstawionych w utworze literackim. Na akcję składają się wszystkie wątki. Nie zaliczamy do niej wspomnieć, ani retrospekcji.

Akcja składa się z:
1)Ekspozycji
2)Zawiązania akcji
3)Rozwinięcia
4)Punktu kulminacyjnego
5)Rozwiązania akcji
6)Poakcji.

Podobne wypracowania do Akcja i fabuła - charakterystyka pojęć, różnice, rozwój akcji