Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jan Kochanowski „Na dom w Czarnolesie” - interpretacja i analiza fraszki

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Czarnolas jest niewielką wsią położoną w województwie mazowieckim. Nie byłaby ona znana, gdyby nie opiewał jej w swych wierszach Jan Kochanowski – jeden z najsłynniejszych polskich poetów doby renesansu. W utworach wykreował tę miejscowość na sielski ośrodek spokojnego życia ziemianina. Od tego czasu Czarnolas stał się synonimem ostoi odseparowanej od zgiełku pospolitego świata.

Fraszka „Na dom w Czarnolesie” sugeruje, iż jej tematem przewodnim będzie właśnie siedziba poety. Rzeczywiście, mieszkanie stanowi bardzo wyraźny temat w wierszu, jednak nie ogranicza się on wyłącznie do tego elementu.

Wiersz rozpoczyna się apostrofą do Boga, wiemy więc, że utwór posiadać będzie charakter religijny. Podmiot liryczny, którego z dużą dozą prawdopodobieństwa możemy utożsamić z samym Janem Kochanowskim zwraca się do Boga w słowach: „Panie, to moja praca, a zdarzenie Twoje”. Mówi więc, iż doszedł do pozycji, jaką zajmuje, dzięki swemu wysiłkowi i ciężkiej pracy. Zgadnąć możemy, iż włożył niemało wysiłku w zabiegi, dzięki którym jest teraz ziemianinem. Jest to także deklaracja pracowitości, świadomości wartości trudu oraz uczciwości. Jednak uznanie, że podmiot osiągnął wszystko tylko dzięki swoim działaniem...

Podobne wypracowania