Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Michaił Bułhakow „Mistrz i Małgorzata” jako wypowiedź w sprawie dobra i zła - opracowanie zagadnienia

„Mistrz i Małgorzata” to powieść nie tyle o walce dobra ze złem, co o współistnieniu tych dwóch kategorii etycznych. Ich harmonia jest konieczna dla istnienia świata, w imię obrony tej harmonii, szatan, który „wiecznie zła pragnąć, wieczne czyni dobro”, przybywa do totalitarnego Związku Radzieckiego. Woland, który przyjeżdża do Moskwy lat trzydziestych XX wieku, dostrzega w ludziach tyle zła, że niejako wbrew sobie, musi się opowiedzieć po stronie dobra i ukarać winnych, a sprawiedliwych nagrodzić.

Kluczem do zrozumienia przesłania powieści są słowa Wolanda, jakie kieruje do Mateusza Lewity. Uczeń Jeszui przybywa do szatana, by przekazać mu prośbę swego nauczyciela, ale nawet w takiej sytuacji nie potrafi ukryć swej niechęci do rozmówcy. Na pytanie Wolanda: „Skoro przybyłeś do mnie, to dlaczego, mnie nie pozdrowiłeś, były poborco podatków?”, odpowiada: „Bo nie życzę ci dobrze, wcale nie chcę, żeby ci się dobrze wiodło”. Mateusz opowiada się po stronie dobra, dlatego jest przeciwnikiem wszelkiego zła, którego uosobieniem jest szatan. Woland próbuje mu wyjaśnić konieczność istnienia zła, które warunkuje istnienie dobra: „To, co powiedziałeś, powiedziałeś w...

Podobne wypracowania