Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Tadeusz Różewicz „Spadanie” - interpretacja i analiza wiersza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Poemat „Spadanie, czyli o elementach wertykalnych i horyzontalnych w życiu człowieka współczesnego” Tadeusza Różewicza powstał w roku 1968 i pochodzi z tomiku „Twarz trzecia”. Utwór poety opowiada o spadaniu człowieka na dno – zestawia w tym kontekście człowieka współczesnego i dawnego. W poemacie zawarta jest ostra krytyka pod adresem każdego śmiertelnika, żyjącego w dzisiejszych czasach.

Sam tytuł utworu – „Spadanie, czyli o elementach wertykalnych i horyzontalnych w życiu człowieka współczesnego” jest w swojej wymowie niezwykle ironiczny, podszyty niemal sarkazmem. Myślą przewodnią, jaką Różewicz chciał przekazać czytelnikom jest to, że ludzie dzisiejsi mają znmacznie gorszą kondycję moralną, niż niegdyś, kiedy „spadano (…) pionowo”. „Dno” człowieka współczesnego znajduje się bardzo blisko. Dzisiaj spadamy nie w dół, a w bok:
„dawniej spadano
i wznoszono się
pionowo
obecnie
spada się
poziomo”.

Obecnie człowiek jest bytem upodlonym, nie ma dla niego żadnych znaczących wartości czy zasad, dlatego cały czas znajduje się na dnie. Ludzie upadli tak nisko, że mogą poruszać się już tylko...

Podobne wypracowania