Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Adam Mickiewicz „Pan Tadeusz” - opis dworku w Soplicowie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Adam Mickiewicz w epopei pt.: „Pan Tadeusz” przedstawia nam typowy dworek szlachecki - Soplicowo. Dwór wybudowany został nad brzegiem ruczaju, na pagórku. Otaczały go pola i brzozowy gaj. Był to niewielki, parterowy budynek mieszkalny, drewniany, ale podmurowany. Jego ściany były pobielane. Zabudowania gospodarskie były większe i bardziej okazałe. Prostota konstrukcji domu, może oddawać styl życia jego mieszkańców, którzy większą wagę przywiązywali do swej ziemi i do jej plonów niźli do własnych wygód. Niemniej jednak Soplicowo wydaje się być tradycyjnym dworkiem szlacheckim z ówczesnego okresu. Obraz wsi prezentowany przez Mickiewicza jest wręcz idylliczny, sielankowy.

Na dziedziniec wjeżdżało się przez bramę, która stale była otwarta dla gości, co świadczyło o otwartości i gościnności gospodarzy. Aby dotrzeć do drzwi domostwa należało jeszcze przejść przez ganek, tak jak powracający do domu Tadeusz, i już stało się pod drewnianymi drzwiami.

Jeśli chodzi o wystrój wnętrza dworu, to z wrażeń Tadeusza możemy wnioskować, że od wielu lat nie uległ zmianie. Na „starodawnych” ścianach wisiały portrety Kościuszki w czamarce krakowskiej, który spoglądał w niebo, a w ręku trzymał...

Podobne wypracowania