Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Rudyard Kipling „Księga dżungli” - porównaj styl życia ludzi z życiem zwierząt

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

W „Księdze dżungli” Kipling przedstawia życie zwierząt wzorowane na życiu ludzi. W dżungli rządzą różne szczegółowe prawa, zwierzęta posługują się swoim językiem, znają swoją historię i planują przyszłość. Dlatego istnieje wiele podobieństw między ich stylem życia a stylem życia ludzi. Jednak w opowieści o chłopcu wychowanym przez wilki świat zwierząt został ukazany z większą sympatią, jako bardziej szczery, pozbawiony takiej obłudy i dwulicowości.

Życie w dżungli zostało ukazane jako doskonale zorganizowane. „Dżungla pełna jest ludów rozmaitych, z których żaden nie lubi, by go niepokojono, toteż niewykształconemu i nieznającemu praw, obyczajów i haseł wielkie wszędzie zagraża niebezpieczeństwo”. Wszystkie zwierzęta porozumiewają się ze sobą i niemal wszystkie przestrzegają ustanowionych z góry praw. Znawcą tych praw jest między innymi niedźwiedź, Baloo, nauczyciel Mowgli, który wykłada te zasady także młodym wilkom. I tak na przykład zwierzęta mają swoje tereny łowieckie, poza które nie mogą się przenosić, nie powiadamiając o tym właścicieli. Zgodnie z zasadami rządzącymi w dżungli, nie można też zabijać ludzi, bo to może spowodować krwawy odwet, na którym ucierpi wiele zwierząt. Drapieżniki...

Podobne wypracowania