Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wizja Boga i człowieka w poezji Bolesława Leśmiana - rozwiń temat na przykładzie wybranych wierszy poety

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Bolesław Leśmian to poeta, którego twórczość znajduje się gdzieś na granicy pomiędzy XX-leciem międzywojennym a Młodą Polską. Reprezentuje on bardzo ciekawe poglądy filozoficzne, przedstawiane przezeń w wierszach w szczególnie charakterystyczny sposób. Jego poezja jest przesiąknięta fantastyką, zjawiskami nadprzyrodzonymi, a gdzieś głęboko na dnie czai się często bolesna prawda o życiu. Poeta ten nie pomija w swojej twórczości tematu Boga i jego relacji z człowiekiem. Jak problem ten został przedstawiony w jego twórczości? Przyjrzyjmy się niektórym z jego wierszy, by mieć tego obraz.

Leśmian sytuuje człowieka wśród natury. Ten związek uaktywnia w ludziach sferę instynktów i popędów. Najlepiej zostało to ukazane w wierszu pt. „Przemiany”, gdzie kwiaty patrzą podejrzliwie na podmiot liryczny, wiedząc o nim „coś więcej”. Ta ciemna strona to bardzo niebezpieczny aspekt człowieczeństwa, często może wymykać się spod kontroli, o czym świadczą następujące słowa: „Com czynił, że skroń dłońmi uciskam obiema / Czym byłem owej nocy, której dziś już nie maś”. Podobnie sytuacja ma się w „Topielcu”. W tym utworze duch wychodzi z ciała i podziwia naturę. „A...

Podobne wypracowania