Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Mitologia - Charakterystyka Tezeusza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Mitologia grecka utrwaliła obraz Tezeusza jako największego bohatera Aten – doskonałego przywódcę, nieustraszonego zdobywcę nowych terenów i znakomitego stratega. Liczne podania opowiadające o jego bogatym i burzliwym życiu kreują też wizję niezwykle barwnej, skomplikowanej i niejednorodnej psychologicznie postaci.

Bohater urodził się w Trojzenie jako syn Egeusza i Ajtry – córki Pitteusa, wychowywany pod czujnym okiem dziadka od czasu, gdy jego ojciec porzucił rodzinę i powrócił do Aten. Dorósłszy, Tezeusz udowodnił swoją wielką siłę podnosząc głaz, pod którym Pitteus schował przeznaczone dla niego sandały i miecz, których zdobycie stało się symbolem wkroczenia w dorosłość i pełnię męskości. Pierwszą z dojrzałych decyzji młodego herosa stało się wyruszenie w podróż do Aten w poszukiwaniu ojca, w trakcie której wsławił się wielkim kunsztem w posługiwaniu się bronią, sprytem i odwagą, a więc cechami doskonałego wojownika. Skorzystał z nich również po dotarciu do celu swojej podróży, spotkanie z ojcem poprzedził bowiem pojedynek na polach Maratonu z siejącym grozę bykiem.

Egeusz rozpoznał syna po mieczu Pitteusa, przyjmując go na swój dwór z radością tym większą, że...

Podobne wypracowania