Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jeremi Przybora - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Jeremi Przybora urodził się 12 grudnia 1915 r. w Warszawie, a zmarł 4 marca 2004 r. Był  najmłodszym dzieckiem Stefana Przybory (miejscowego cukiernika) i Jadwigi Kozłowskiej. Uczęszczał do ewangelickiego Gimnazjum im. Mikołaja Reja. Nie ukończył studiów, chociaż studiował anglistykę w Szkole Głównej Handlowej, a potem na Uniwersytecie Warszawskim. W roku 1937 objął posadę spikera w Polskim Radiu – wygrał konkurs.

Po wojnie pracował w Rozgłośni Pomorskiej Polskiego Radia w Bydgoszczy. W 1948 roku poznał inżyniera Jerzego Wasowskiego. Razem postanowili stworzyć kabaret radiowy o nazwie „Eterek”. Było to słuchowisko radiowe o charakterze satyrycznym. Bohaterowie „Eterka” parodiowali najbardziej znane osoby, wychodzili jakby naprzeciw ponurej rzeczywistości polskiego socjalizmu. Bawili miliony ludzi.

Z Wasowskich założył Kabaret Starszych Panów. Z początku teksty do kabaretu były reżyserowane przez innych, potem zajęli się nimi sami prowadzący. W roku 1958 kabaret został po raz pierwszy pokazany w telewizji i z miejsca podbił serca widzów w całej Polsce. W spektaklach tych brali udział założyciele, ale i gwiazdy sceny kulturalnej, między innymi: Zdzisław Leśniak, Kalina Jędrusik, Wiesław Michnikowski, Czesław...

Podobne wypracowania