Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Opis stroju szlacheckiego

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Szlachta przez całe wieki nadawała ton polityce państwa polskiego. Warstwa ta stała się tak bogata i potężna, że – w pewnym sensie – zupełnie oderwała się od reszty społeczeństwa. Tworzyła własną kulturę i obyczajowość, której ważną częścią były także stroje. Przyjrzyjmy się tradycyjnemu strojowi siedemnastowiecznego polskiego szlachcica.

Najważniejszymi częściami ubioru były żupan i kontusz. Pierwsza część garderoby to nic innego jak prosta, długa, obcisła męska suknia o niewysokim kołnierzu. Wśród szlachty dominowała wersja w kolorze czerwonym, żółty nosili mieszczanie. Żupan przewiązywano cienkim pasem, u którego zapięta była polska szabelka – karabela. Kontusz nakładano na żupan. Najczęściej miał on kolor kontrastujący z tą częścią ubioru. Jego cechą charakterystyczną były rozcięte rękawy (rozszerzane przy dłoniach). To wszystko spinano pasem kontuszowym – bardzo wytwornym i ozdobnym elementem garderoby (niektóre pasy miały nawet 4 metry długości!).

Z powodu dosyć rozbudowanych górnych części ubioru, hajdawery (spodnie) były mało widoczne. Dlatego nie przykładano do nich specjalnej uwagi – były zrobione z prostego materiału, w pasie spinało się je sznurkiem, a nogawki chowano do butów....

Podobne wypracowania