Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Tadeusz Nowak - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Tadeusz Nowak to polski poeta i prozaik żyjący w XX wieku. Urodził się w 1930 roku. Studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, na którym ukończył filologię polską.

Pisarz debiutował w 1948 roku, publikując jeden ze swoich wierszy w tygodniku „Wici”. Pierwszy tomik poetycki jego autorstwa – zatytułowany „Uczę się mówić” – ukazał się w 1953 roku.  Trzy lata później na półki księgarń trafia książka „Prorocy już odchodzą”. Tomiki te charakteryzuje obecność elementów dydaktycznych. Kolejne wiersze Tadeusza Nowaka zawierają topos powrotu w nacechowaną szczęściem krainę dzieciństwa. Należy tu wymienić tomik z 1957 roku „Jasełkowe niebiosa” czy zbiór „Ślepe koła wyobraźni”, wydany rok później. Twórczość poetycka z późniejszego okresu nacechowana jest obecnością elementów filozofii pisarza i jego refleksji humanistycznej. Pojawiają się takie tytuły jak „Ziarenko trawy” (1964), „Psalmy” (1971), „Bielsze nad śnieg” (1973).

Jeżeli chodzi o działalność prozatorską, Tadeusz Nowak publikuje zbiory opowiadań oraz powieści takie jak „Takie większe wesele” (1966), „Dwunastu”,...

Podobne wypracowania