Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Starożytny Egipt - Bogowie starożytnego Egiptu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Mimo iż w Egipcie wyznaczono oficjalną religię państwową, w ramach której należało wyznawać konkretne bóstwa, w tym określone bóstwo naczelne, panowała jednak dość spora tolerancja i swoboda w wyznawaniu pomniejszych bóstw. Zwykli ludzie w zaciszu swych domostw oddawali cześć mniej znaczącym bogom, którzy mieli ich chronić przed chorobami, biedą i wszelakim nieszczęściem. Jednak wykształciła się również pewna grupa bogów, która rozpowszechniła się na terenie całego Egiptu i panowała tam przez wiele lat. Warto wymienić i opisać poszczególne bóstwa Egipcjan.

Głównym stwórcą świata, według kapłanów z Heliopolis, był niejaki bóg Re (zwany również Ra). Jego symbolem była tarcza słoneczna, którą nosił na głowie. Zresztą uważano, że on sam był słońcem, a zarazem właścicielem barki, na której zasiadali wszyscy bogowie i płynęli przez niebo (czyli przez boginię Nut) ze wschodu na zachód, a zatem - jak rozumieli to Egipcjanie - z krainy życia ku krainie śmierci. Ich rejs miał duże znaczenie, gdyż każdego dnia dzięki nim odradzał się świat, podtrzymywany był porządek kosmosu. Dzięki władcom z IV dynastii Re stał się oficjalnym bóstwem Egiptu, a zarazem...

Podobne wypracowania