Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wojna iracko-irańska - Rozejm iracko-irański (10.08.1988)

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Konflikt pomiędzy Irakiem i Iranem dotyczył dominacji na terenach Bliskim Wschodzie. Konflikt iracko-irański jest dosyć zawiły i ciągnął się od wielu lat. Jego podłoże jest dosyć zróznicowane. Zarówno Irak jak i Iran próbowały przejąć inicjatywę na Bliskim Wschodzie. Wielokrotnie obie strony atakowały się przy użyciu nieczystych metod walki i działania. Irak i Iran - oba państwa gwałciły prawa człowieka i prowadziły wojnę w sposób niezgodny z konwencjami. Wobec tak agresywnej wobec siebie polityki i prowadzenia wojny do konfliktu wtrącały się siły zagraniczne i stabilizacyjne.

Wielokrotnie dochodziło więc do interwencji z zewnątrz. Wśród mediatorów największa rolę odegrali USA i ZSRR. Zarówno Związek Radziecki jak i USA zobowiązywały się konflikt ten zakończyć i uzurpowały sobie prawo do wyznaczania warunków zakończenia konfliktu. Do rozejmu doszło 20 sierpnia 1988 r. Zanim jednak do tego doszło 22 września 1980 r. Irak jako pierwszy rozpoczął inwazję. Korzystając z muzułmańskiego postu Ramadanu zaatakował Iran w rejonie półwyspu Al-Faw. Po krótkotrwałych walkach półwysep w pełni został opanowany przez Irak. Wobec takiej sytuacji prezydent Iranu - Chomeini zwrócił się o pomoc do sekretarza...

Podobne wypracowania