Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wojna iracko-irańska - Rozejm iracko-irański (10.08.1988)

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Konflikt pomiędzy Irakiem i Iranem dotyczył dominacji na terenach Bliskim Wschodzie. Konflikt iracko-irański jest dosyć zawiły i ciągnął się od wielu lat. Jego podłoże jest dosyć zróznicowane. Zarówno Irak jak i Iran próbowały przejąć inicjatywę na Bliskim Wschodzie. Wielokrotnie obie strony atakowały się przy użyciu nieczystych metod walki i działania. Irak i Iran - oba państwa gwałciły prawa człowieka i prowadziły wojnę w sposób niezgodny z konwencjami. Wobec tak agresywnej wobec siebie polityki i prowadzenia wojny do konfliktu wtrącały się siły zagraniczne i stabilizacyjne.

Wielokrotnie dochodziło więc do interwencji z zewnątrz. Wśród mediatorów największa rolę odegrali USA i ZSRR. Zarówno Związek Radziecki jak i USA zobowiązywały się konflikt ten zakończyć i uzurpowały sobie prawo do wyznaczania warunków zakończenia konfliktu. Do rozejmu doszło 20 sierpnia 1988 r. Zanim jednak do tego doszło 22 września 1980 r. Irak jako pierwszy rozpoczął inwazję. Korzystając z muzułmańskiego postu Ramadanu zaatakował Iran w rejonie półwyspu Al-Faw. Po krótkotrwałych walkach półwysep w pełni został opanowany przez Irak. Wobec takiej sytuacji prezydent Iranu - Chomeini zwrócił się o pomoc do sekretarza generalnego ONZ. ONZ ostro wystąpiło ze sprzeciwem wobec konfliktu, narzucił Irakowi natychmiastową zmianę polityki.

Saddam Husajn głowa irackiego państwa, wobec realnej groźby ataku sił koalicji, wystapił z propozycją zawarcia rozejmu. Mimo pertraktacji na terenach irańskich wciąz toczyły się walki i operacje militarne obu armii. Nikt nie przejmował się rokowaniami pokojowymi władz, wojska wciąż toczyły potyczki między wrogimi oddziałami. Walki ustały 20 sierpnia 1988 r. Zawieszenie broni było raczej iluzoryczne. W rzeczywistości był to również rozejm z rozsądku gdyż w konflikcie iracko-irańskim zginęło ok. 730 tys. Irańczyków i 340 tys. Irakijczyków.

Sprawę przyspieszył również baczny wzrok i uwaga Stanów Sjednoczonych skierowana na agresywny Irak. A kwestia ropy naftowej sprawiła, że konflikt ten wskoczył na arenę międzynarodową i wywołał ogromną falę zainteresowania problemem. Co niebawem przełożyło się na powstanie operacji Pustynna Burza przeprowadzona przez wojska koalicji a w szczególności Stanów Zjednoczonych. Mimo zawarcia pokoju między Irakiem i Iranem, ten pierwszy kraj wciąż był zagrożeniem na terenach Bliskiego Wschodu a iracki prezydent Saddam Husajn niebawem miał się przekonać o tym, że za agresję poniesie najwyższą cenę. Konflikt iracko-irański i rozejm zawarty utrzymał się aż do dziś.

Podobne wypracowania