Rządy parlamentarno-gabinetowe w Anglii w XVII i XVIII w.
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
W Anglii bardzo szybko zaczęła zanikać tradycja struktury społeczeństwa stanowego i zaczęła pojawiać się nowa forma ogranizacji społecznej. Wojna domowa w Anglii pozwoliła na ukształtowanie się rządów parlamentarno-gabinetowych. W 1640 r. zwołano parlament tzw. Krótki Parlament, który nie udzielił poparcia królowi. Powołano więc nowy parlament, który obradował w 1640-1653 r. Zapewnił on ciągłość działania i sprzeciwił się królowi Karolowi I.
Samowolne decyzje parlamentu coraz bardziej kłóciły się z władzą królewską. Karol I opuścił Londyn i rozpoczął w 1642 r. wojnę z parlamentem. Króla popierało rycerstwo i właściciele ziemscy. Na czele armii parlamentu stanął szlachcic Oliwier Cromwell. W 1645 r. wojska Cromwella pokonały armię Karola I pod Naseby. Król przegrał wojnę i został więźniem parlamentu. Karol I oskarżony został o zdradę narodu i został stracony w 1649 r. Władzę objął Cromwell. Jego sukcesy sprawiły, że w 1653 r. otrzymał tytuł lorda protektora Anglii, co faktycznie oznaczało rządy dyktatorskie. Po jego śmierci w 1660 r. nastapiła tzw. restauracja monarchii, a władze skupiono w rękach Stuartów. Król Karol II uznał znaczenie parlamentu i jego uprawnienia co zaowocowało w przyszłości ukształtowaniem się rządów parlamentarno-gabinetowych. W XVII wieku uformowały się dwa stronnictwa w parlamencie – wigów i torysów. Parlament zaczął działać oficjalnie i utrwalił w 1679 r. akt o nietykalności osobistej obywateli, tzw. Habeas Corpus Act.
Kolejnym aktem uchwalonym przez parlament była Deklaracja Praw Narodu Angielskiego w 1689 r. W 1701 r. parlament ostatecznie uregulował sprawę tronu królewskiego i jego nastepstwa. W akcie o następstwie tronu usnięta została cała linia dynastyczna Stuartów, a król musiał być wyznania anglikańskiego. Ustalono równiez, że każdy akt wydany przez króla musi być podpisany przez jednego z członków gabinetu ministra tzw. kontrasygnata.
Król nie miał odpowiedzialności przed parlamentem, ministrowie jedynie odpowiadali za swoje decyzje. W życie weszła zasada ‘’król panuje, ale nie rządzi’’. Decyzje parlamentu stworzyły nowy ustrój w Anglii zwany monarchią parlamentarną. Na czele gabinetu ministrów stał premier, któremu ufał król. W życiu politycznym wzrosło znaczenie wigów i torysów.
Podobne wypracowania do Rządy parlamentarno-gabinetowe w Anglii w XVII i XVIII w.
- Herod I Wielki - rządy, biografia
- Lenin - biografia. Włodzimierz Ilicz Lenin - sylwetka postaci
- Jan Kazimierz - panowanie, rządy
- Antonio Vivaldi - biografia, życiorys
- Polska za czasów Edwarda Gierka - polityka, gospodarka
- Potop szwedzki - bitwa pod Chojnicami
- Jan III Sobieski - znaczenie jego rządów dla Polski
- Wolfgang Amadeusz Mozart - biografia, życiorys
- Platon - filozofia, poglądy, dzieła
- Republika rzymska a demokracja ateńska - ustrój
- Konstytucja Włoch (1947)
- Stefan Czarniecki - biografia, życiorys
- Od monarchii patrymonialnej do monarchii stanowej - przemiany polityczno-prawne i społeczno-gospodarcze w Polsce X-XV wieku
- Schizma wschodnia w 1054 r. – przyczyny, przebieg, następstwa
- Średniowiecze - Szkoły katedralne w średniowieczu
- Tadeusz Sendzimir - biografia, wynalazki
- Herb - znaczenie herbu
- Starożytna Grecja - Kolonizacja grecka - przyczyny, przebieg, skutki
- Babilonia - Chaldejczycy - państwo nowobabilońskie
- Plan budowy Centralnego Okręgu Przemysłowego (1937 r.)