Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jane Austen - biografia, życiorys

Pisarka Jane Austen urodziła się 16 grudnia 1775 roku w Steventon, które położone było w hrabstwie Hempshire. Była córką Georga Austena, duchownego w jednej z tamtejszych parafii i Cassandry Leigh. Rodzina Jane nie była zamożna, ale za to miłująca naukę Kościoła, literaturę i ceniąca sobie wartości rodzinne. Austen miała wiele rodzeństwa. Była bardzo związana z sześcioma braćmi, ale szczególna więź łączyła ją z siostrą.

Jeżeli chodzi o proces edukacji młodej pisarki, to odbywał się on głównie w domu. Uczyła się pod nadzorem ojca i starszych braci. Rodzina rozwijała w niej zdolności kreatywnego myślenia, a także namawiała zarówno do czytania dzieł literatury klasycznej, jak również popularnej w owym czasie. W roku 1783 podjęła naukę w szkole Southampton. W latach 1785-1786 uczęszczała do szkoły w Reading. Z czasem jej bliscy namówili ją, aby podjęła własne próby literackie, co Austen z chęcią uczyniła. W roku 1800 ojciec pisarki przeszedł na emeryturę. Rodzina przeprowadziła się do Bath. Pięć lat później George zmarł. W 1806 roku Austenowie opuścili Bath i zamieszkali w Clifton. Jane wyjechała do Southampton, aby zająć się swoją szwagierką, żoną Franka (jednego z braci pisarki). Kobieta została sama, a spodziewała się dziecka.

Jeśli chodzi o życie uczuciowe Austen, to kobieta nigdy nie wyszła za mąż. Nie znaczy to, że nie zaznała w życiu miłości. Pod koniec roku 1795 poznała pewnego mężczyznę, z pochodzenia Irlandczyka. Wielbiciel Jane nazywał się Thomas Lefroy. Jednakże parę nie łączyło nic oprócz flirtu, który zresztą zakończył się z początkiem roku 1796. Kilka lat później, podczas wizyty, którą wraz z siostrą Jane złożyła w domu rodziny Bigg w Hampshire, syn właścicieli majątku oświadczył się pisarce. Jane przyjęła oświadczyny o sześć lat od siebie młodszego Harrisa. Narzeczeństwo trwało bardzo krótko, bo zaledwie jeden dzień. Austen złamała obietnicę i porzuciła zakochanego w niej mężczyznę. Zarówno ona, jak i jej siostra Cassandra wyjechały z posiadłości Biggów. Zdarzenie to miało miejsce w grudniu 1802 roku. Przyczyną zerwania zaręczył był prawdopodobnie fakt, że Harris nie dość, że nie był najprzystojniejszy, to nie dorównywał intelektem Austen. W roku 1809 pisarka zamieszkała w domu swego starszego brata Edwarda, w Hampshire.

Jane Austen pierwsze próby pisarskie podejmowała w latach 1787-1793. Stworzyła w owym czasie wiele opowiadań o humorystycznym zabarwieniu, a także podjęła się napisania historii Anglii. Od roku 1795 rozpoczęła pracę nad powieściami „Elinor i Marianne” oraz „Pierwsze wrażenia” i „Susan”. W okresie, kiedy przebywała w majątku Edwarda, dopracowywała swoje dzieła. W roku 1811 wprowadziła ostatnie poprawki do „Rozważnej i romantycznej”, a w dwa lata później drukiem ukazała się „Duma i uprzedzenie”. Austen wydała w roku 1814 „Mansfield Park”, następnie „Emmę” (1815). Niedługo przed śmiercią rozpoczęła pisanie „Perswazji”.

Angielska pisarka zmarła 18 lipca 1817 roku w Winchester. Jej dzieła cieszą się popularnością do dnia dzisiejszego i doczekały się wielu ekranizacji kinowych oraz telewizyjnych, a także stanowiły inspirację dla następnych pokoleń pisarzy i pisarek.

Podobne wypracowania do Jane Austen - biografia, życiorys