Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Blaise Pascal - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Blaise Pascal urodzony 19 czerwca 1623 roku zmarł 19 sierpnia 1662 roku. Francuski matematyk i myśliciel pobierał nauki u swojego ojca - poborcy podatkowego w Rouen. Od dziecka był słabego zdrowia, dużo chorował, dlatego nauczyciele przychodzili do niego do domu. Był wynalazcą pierwszych urządzeń służących do liczenia (wynalazek miał stanowić udogodnienie w pracy jego ojca). Już w wieku szesnastu lat napisał swoje pierwsze twierdzenie - twierdzenie Pascala: „„Niech dane będzie dla wielokąta o  bokach 4n + 2 wpisanego w krzywą stożkową 2n + 1 punktów będących przecięciami par przeciwległych boków. Jeżeli 2n z tych punktów leży na jednej prostej, to pozostały punkt również leży na tej prostej”.”.

Blaise Pascal był człowiekiem wszechstronnie uzdolnionym. Zajmował się matematyką, fizyką, chemią, filozofią oraz religią. Zauważył zależności w pomiarze ciśnienia w cieczach (ciśnienie w cieczach jest takie same), stworzył teorię prawdopodobieństwa (dział w dziedzinie matematyki badający zdarzenia losowe), używał barometru. W roku 1640 przeniósł się wraz z rodziną z Clermont-Ferrand do Rouen, gdzie pracował jego ojciec. Następnie przeniósł się do stolicy Francji. W piętnaście lat później porzucił życie...

Podobne wypracowania