Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Blaise Pascal - biografia, życiorys

Blaise Pascal urodzony 19 czerwca 1623 roku zmarł 19 sierpnia 1662 roku. Francuski matematyk i myśliciel pobierał nauki u swojego ojca - poborcy podatkowego w Rouen. Od dziecka był słabego zdrowia, dużo chorował, dlatego nauczyciele przychodzili do niego do domu. Był wynalazcą pierwszych urządzeń służących do liczenia (wynalazek miał stanowić udogodnienie w pracy jego ojca). Już w wieku szesnastu lat napisał swoje pierwsze twierdzenie - twierdzenie Pascala: „„Niech dane będzie dla wielokąta o  bokach 4n + 2 wpisanego w krzywą stożkową 2n + 1 punktów będących przecięciami par przeciwległych boków. Jeżeli 2n z tych punktów leży na jednej prostej, to pozostały punkt również leży na tej prostej”.”.

Blaise Pascal był człowiekiem wszechstronnie uzdolnionym. Zajmował się matematyką, fizyką, chemią, filozofią oraz religią. Zauważył zależności w pomiarze ciśnienia w cieczach (ciśnienie w cieczach jest takie same), stworzył teorię prawdopodobieństwa (dział w dziedzinie matematyki badający zdarzenia losowe), używał barometru. W roku 1640 przeniósł się wraz z rodziną z Clermont-Ferrand do Rouen, gdzie pracował jego ojciec. Następnie przeniósł się do stolicy Francji. W piętnaście lat później porzucił życie w Paryżu i zamieszkał w Port-Royal.

Na jego życie bardzo duży wpływ miała jego siostra - Jacqueline Pascal. Rodzeństwo wspierało się w czasach szczególnie trudnych. Jacqueline tak bardzo przeżyła śmierć brata, że umarła niedługo po nim. Od urodzenia Blaise cierpiał na bóle migrenowe - najprawdopodobniej miał chory mózg. Do działu matematyki i algebry wprowadził takie pojęcie jak ślimak Pascala, czyli krzywą algebraiczną. Udowodnił także, że ciśnienie w cieczach wszędzie jest sobie równe. Jest także twórcą gry hazardowej popularnie znanej pod nazwą ruletki.

W późniejszych latach wpłynął na niego pogląd religijno-filozoficzny zwany jansenizmem. Zasadniczą podstawą tej myśli było twierdzenie, że człowiek jest grzeszną istotą, że nie powinien przyjmować sakramentów świętych, a Komunii w szczególności. W swoim dziele „Myśli”, przedstawił słynny zakład Pascala, w którym przedstawia jednoznacznie, że warto wierzyć w Boga. Jest to jednocześnie wyznanie wiary francuskiego matematyka. Postulował również, iż tylko dzięki sile rozumu człowiek może dojść do szczęścia.

Świat jest tak wielki i tajemniczy, że człowiek nie może poznać go rozumem. Umysł śmiertelnika ma swoje granice i nie wszystko można zrozumieć, bo zwykły obywatel ziemi z natury jest ułomny, ma braki. Dopełnieniem tych braków jest Bóg. Filozof i naukowiec wierzył w Boga, a nawet poświęcił tej tematyce wiele miejsca w swoich dziełach. Napisał prace takie jak: „Essai pour les coniques” (1639) „Traité du triangle arithmétique” (1653), „De l'Esprit géométrique” (prawdopodobnie 1657 lub 1658) „Écrit sur la signature du formulaire” (1661), „Pensées” (dzieło niedokończone z powodu śmierci autora), „Experiences nouvelles touchant le vide” (1647) oraz „Lettres provinciales” (napisane w latach 1656-1657).

Blaise Pascal był wybitnym odkrywcą, matematykiem, fizykiem oraz filozofem i pisarzem. Nawiedzały go religijne objawienia, najprawdopodobniej chorował na mózg. Jego odkrycia i twierdzenia w różnych dziedzinach naukowych są niezwykle imponujące. W roku 1971 Roberto Rossellini wyreżyserował film biograficzny na podstawie życia Blaise’a Pascala pod tytułem „Blaise Pascal”. Na temat matematyka powstał również francuski film reżysera Eriha Rohmera pod tytułem „Moja noc u Maud”. Osoba uczonego również i w czasach współczesnych jest odbierana bardzo pozytywnie i wciąż pozostaje jednym z najwybitniejszych filozofów i uczonych swojej epoki.

Podobne wypracowania do Blaise Pascal - biografia, życiorys