Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Marc Chagall - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Marc Chagall – urodzony 7 lipca 1887 w Witebsku na Białorusi jako Mojsza Zacharowicz Szagałow. Przyszedł na świat w biednej rodzinie żydowskiej, był synem Chaskiela Shagala, sprzedawcy ryb oraz niejakiej Feige-Ite. Miał ośmioro młodszego rodzeństwa. Pierwszych lekcji malarstwa udzielał mu nauczyciel o imieniu Jehuda Pen. Kiedy osiągnął wiek dziewiętnastu lat pojechał do Petersburga, gdzie uczył się w Szkole Carskiego Towarzystwa Upowszechniania Miłośników Sztuki, a później w szkole Jelizawiety Zwancewej.

Ponieważ nie posiadał pozwolenia na przebywanie w Petersburgu jako obywatel żydowskiego pochodzenia, trafił na jakiś czas do więzienia.

W 1909 roku poznał swoją żonę, Bellę Rosenfeld, córkę jubilera z Witebska, z którą ożenił się sześć lat później. Doczekali się córki Idy. W 1910 roku otrzymał stypendium i zawitał do Paryża, gdzie miał okazję zapoznać się z nowymi prądami sztuki zachodnioeuropejskiej. Należał wówczas do grupy awangardzistów, w której byli także Guillaume Apollinaire i Fernand Léger. Dzięki Apollinaire’owi zorganizowano pierwszą wystawę malarza w galerii „Der Sturm” w Berlinie.

W 1914 roku wrócił do Witebska, gdzie opracowywał dekoracje dla...

Podobne wypracowania