Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Akira Kurosawa - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Akira Kurosawa, najbardziej znany japoński reżyser, urodził się w Tokio w 1910 roku. Pochodził z rodziny o wojskowych tradycjach, jego ojciec był potomkiem samurajów. Miał sześcioro rodzeństwa, sam był najmłodszym dzieckiem. Ojciec Akiry miał niewielkie wykształcenie plastyczne, w młodości interesował się malarstwem europejskim. Najbliższe więzi łączyły Akirę ze starszym bratem, Heigo. To właśnie Heigo wprowadził go w kręgi lewicowych japońskich intelektualistów. Hiego zajmował się podkładaniem głosu do niemych filmów (tak zwana sztuka benchi) i zaszczepił w młodym Akirze zainteresowanie sztuką filmową.

Młodość wybitnego reżysera naznaczyły dwa tragiczne wydarzenia. Pierwszym z nich była próba samobójcza ukochanego brata, który stracił pracę w związku z rozwojem udźwiękowienia filmu. Drugą traumą stało się dla Kurosawy trzęsienie ziemi, które nawiedziło Tokio w 1923 roku. Tajniki sztuki filmowej zgłębiał w czasie pracy jako asystent w wytwórni filmowej. W praktyce poznał sposoby reżyserii, pisania scenariuszy czy montażu. Nabyte doświadczenie szybko wykorzystał. Pierwszy film jego autorstwa pojawił się w 1943 roku, nosił tytuł „Saga o judo”.

Akcja większości filmów Kurosawy osadzona jest...

Podobne wypracowania