Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Cywilizacja Azteków - Aztekowie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Kiedy na Starym Kontynencie państwa posiadały już w miarę trwały kształt i statut, a jedynie odbierały sobie nawzajem status mocarstwa, na nieznanym wówczas Europejczykom kontynencie, który później nazwano Ameryką, kolejne, następujące po sobie cywilizacje, rodziły się, rosły w potęgę i niszczały pod stopami nowych sił. Tak było również w przypadku Azteków, którzy swe dotychczasowe siedziby opuścili w okolicach XII wieku, ruszając ku Kotlinie Meksykańskiej. To tutaj zadomowili się i pozostali na dłużej. Tak jak dla Polan symbolem nowej siedziby stał się biały orzeł w gnieździe (wszak stąd pochodzi nazwa pierwszej stolicy Polski – Gniezna), tak dla Azteków (którzy zresztą zwykli o sobie mówić „Mexic” lub „Tenoch”) znakiem do założenia stolicy było napotkanie orła z grzechotnikiem w dziobie, siedzącego na kaktusie wyrastającym z kamienia. Tak właśnie powstał Tenochtitlan, czyli „miejsce plemienia Mexica przy kaktusie na kamieniu”.

Królewski kalejdoskop osób zasiadających na tronie Azteków otwiera niejaki Acamapichtli. Czwarty ze znanych nam władców, tj. Itcoatl, zwalcza Tapaneków, którzy do tej pory dominowali nad ludem „Mexic”...

Podobne wypracowania