Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Lew Trocki - sylwetka postaci

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Lew Trocki, a właściwie Lew Dawidowicz Bronstein, urodził się 7. listopada 1879 r. w zamożnej chłopskiej rodzinie żydowskiej we wsi Janówka na terenie dzisiejszej Ukrainy.

Swoją działalność polityczną zaczął już w wieku osiemnastu lat jako założyciel i działacz Południoworosyjskiego Związku Robotniczego w roku 1897. Po niecałym roku działalności na rzecz kształtującego się dopiero w Rosji ruchu robotniczego organizacja ta została wykryta i zlikwidowana, a jej członkowie aresztowani oraz prawomocnym wyrokiem zesłani na Syberię w roku 1900. Po dwuletnim pobycie we wsi nad jeziorem Bajkał udało mu się zbiec i pod zmienionym nazwiskiem (od tego czasu na stałe przyjął nazwisko Trocki) wyemigrować na Zachód. W Londynie spotkał, również ukrywającego się przed władzami rosyjskimi, Lenina, na którym zrobił dobre pierwsze wrażenie, dając się poznać jako inteligentny i konsekwentnie marksistowski dziennikarz polityczny. Obaj wybitni rewolucjoniści jednak różnili się w zasadniczych kwestiach dotyczących wizji przyszłego państwa socjalistycznego (Trocki uważał, że ew. przyszłe państwo Lenina zbyt daleko odejdzie od ideałów marksizmu i stanie się rażąco totalitarne) i już w 1905 r. podczas osławionego zjazdu partii w Londynie optowali za przeciwstawnymi...

Podobne wypracowania