Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Filozofia grecka - filozofowie greccy

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Choć starożytni Grecy lubowali się w swoich mitach wielbiących bogów i wspaniałe czyny herosów, nie mogły one stanowić dla nich podstawy do tłumaczenia wszystkich ziemskich zjawisk. Dlatego też starali się oni nie tyle poprzez wiarę, co poprzez rozum dociec istoty wszechświata, wyjaśniać jego tajemnice, określić przyczyny danych zjawisk przyrodniczych. Wkrótce pośród Greków pojawili się ci, którzy przez całe swe życie zajmowali się właśnie dociekaniem tych prawd. Nazwano ich filozofami.

Znamy wielu starożytnych filozofów greckich, zrozumienie części ich poglądów wciąż stanowi jednak dla nas zagadkę. Warto zauważyć, iż filozofowie greccy nie stanowili monolitu i nie myśleli  jednakowo. Często nawzajem sobie zaprzeczali, jednak nie było to kwestią zawiści czy zazdrości - filozofie nie prowadzili bowiem tego rodzaju polemik po to, by kogoś zdyskredytować. Wszelkie filozoficzne dysputy miały służyć prawdzie i dociekaniu istoty świata. Jeśli jeden filozof dostrzegł uszczerbek w myśli innego filozofa – mówił o tym, by uszczerbek ten w jakiś sposób zlikwidować; albo poprzez zmianę filozofii, albo poprzez opracowanie nowej myśli filozoficznej tłumaczącej dane zjawisko. Zresztą różnice w rozumowaniu...

Podobne wypracowania