Kreta - cywilizacja minojska
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Obszar położony nad Morzem Egejskim zaludniony był od czasów bardzo dawnych. Ludność przybywała na tereny Krety kolejnymi falami migracyjnymi z północy Półwyspu Bałkańskiego i Azji Mniejszej. Cywilizacja minojska, powstała na przełomie IV i III tysiąclecia p.n.e. była dziełem tych ostatnich. Okres jej największego rozkwitu przypada na pierwszą połowę II tysiąclecia.
Podstawą gospodarki Krety było rolnictwo i rzemieślnictwo. Produkty z tych dziedzin drogą morską rozprowadzane były na tereny czasami bardzo odległe. Mieszkańcy Krety byli znakomitymi żeglarzami – ślady ich wypraw znajdowano na wschodnich wybrzeżach Morza Śródziemnego, zwłaszcza w Syrii i Egipcie. Handel morski, a wraz z nim eksport oliwy, zbóż, przedmiotów sztuki, ceramiki oraz – z drugiej strony - import surowców, złota, srebra, kości słoniowej z Egiptu, Azji Mniejszej, Cypru i Grecji, rozwijał się prężnie za pośrednictwem faktorii i portów. Z kolei transport w obrębie wyspy ułatwiały brukowane drogi.
O strukturze władzy panującej na Krecie nie zachowało się wiele informacji. Wiadomo jedynie, że osady na wyspie były zjednoczone pod rządami władcy rezydującego w pałacu w Knossos. Jego siedziba była najważniejszym miejscem na wyspie – to tutaj decydowano o kierunkach handlu. Ruiny pałacu są jednym z najbardziej efektownych zespołów zabytków antycznych.
Rozwój handlu pociągnął za sobą również progres w innych dziedzinach. I tak pewne jest, że mieszkańcy Krety posługiwali się pismem, co świadczy dobrze o poziomie ich cywilizacji. Początkowo było to pismo obrazkowe, a następnie hieroglificzne, z którego wykształciło się linearne.
Dzieje Krety zostawiły trwały ślad w pamięci zbiorowej Greków. Po dziś dzień znany jest mit króla Minosa. To on miał być konstruktorem labiryntu przeznaczonego dla Minotaura – potwora, pół-byka i pół-człowieka.
Z czasem Kreta straciła na znaczeniu. Przyczyny tego nie są do końca znane. Być może było to związane z wielkim wybuchem wulkanu na wyspie There, znajdującej się 160 km od brzegów Krety. Miało to miejsce około 1500 r. p.n.e. Stosunkowo niedługo później, bo przypuszczalnie około 1425 r. na skutek trzęsienia ziemi zniszczony został pałac w Knossos.
Podobne wypracowania do Kreta - cywilizacja minojska
- Potop szwedzki (1655-1660) - przyczyny, przebieg, skutki
- Lew Trocki - sylwetka postaci
- Wybory brzeskie - wybory parlamentarne w 1930 r.
- Rumunia po II wojnie światowej - sytuacja Rumunii
- Akira Kurosawa - biografia, życiorys
- Kraje Naddunajskie w czasach panowania Oktawiana Augusta
- Rewolucje w Rosji - lutowa i październikowa - przyczyny i skutki, znaczenie rewolucji
- Przeobrażenia chrześcijaństwa w XVII i XVII w. - Marcin Luter (luteranizm), Jan Kalwin (kalwinizm)
- Blaise Pascal - biografia, życiorys
- Historia Francji - Ludwik IX - panowanie
- Jan Gutenberg - biografia, życiorys
- Panowanie Kazimierza Wielkiego - ocena rządów
- Marc Chagall - biografia, życiorys
- Parlamentaryzm szlachecki. Sejmy i sejmiki w Polsce XVI-XVIII w.
- Jan Długosz - biografia, życiorys
- Stefan Czarniecki - charakterystyka postaci i dokonania w czasie potopu szwedzkiego
- Wyprawy krzyżowe - skutki wypraw krzyżowych dla Europy i Bizancjum
- Kleopatra - biografia, życiorys
- Władysław Łokietek - panowanie. Zjednoczone Królestwo Polskie pod rządami Władysława Łokietka
- Pitagoras z Samos - biografia, twierdzenia