Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Kreta - cywilizacja minojska

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Obszar położony nad Morzem Egejskim zaludniony był od czasów bardzo dawnych. Ludność przybywała na tereny Krety kolejnymi falami migracyjnymi z północy Półwyspu Bałkańskiego i Azji Mniejszej. Cywilizacja minojska, powstała na przełomie IV i III tysiąclecia p.n.e. była dziełem tych ostatnich. Okres jej największego rozkwitu przypada na pierwszą połowę II tysiąclecia.

Podstawą gospodarki Krety było rolnictwo i rzemieślnictwo. Produkty z tych dziedzin drogą morską rozprowadzane były na tereny czasami bardzo odległe. Mieszkańcy Krety byli znakomitymi żeglarzami – ślady ich wypraw znajdowano na wschodnich wybrzeżach Morza Śródziemnego, zwłaszcza w Syrii i Egipcie. Handel morski, a wraz z nim eksport oliwy, zbóż, przedmiotów sztuki, ceramiki oraz – z drugiej strony - import surowców, złota, srebra, kości słoniowej z Egiptu, Azji Mniejszej, Cypru i Grecji, rozwijał się prężnie za pośrednictwem faktorii i portów. Z kolei transport w obrębie wyspy ułatwiały brukowane drogi.

O strukturze władzy panującej na Krecie nie zachowało się wiele informacji. Wiadomo jedynie, że osady na wyspie były zjednoczone pod rządami władcy rezydującego w pałacu w Knossos. Jego siedziba była najważniejszym miejscem na wyspie...

Podobne wypracowania