Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Kleopatra - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Kleopatra jest z pewnością najsłynniejszą egipską królową. Jej legendarna uroda i odważne rządy sprawiły, że stała się ikoną, której życie stanowiło wdzięczny temat dla malarzy, pisarzy oraz twórców filmowych.

Pełne imię królowej brzmiało: Kleopatra VII Wielka Filopator. Urodziła się w 69 r. p.n.e. jako córka Ptolemeusza XII Auletes. Nie wiadomo, kto był jej matką. Uważa się, że była nią jedna z wysoko urodzonych kobiet z kapłańskiego rodu Ptaha. Kleopatra miała młodszego o siedem lat brata, Ptolemeusza XIII, z którym po śmierci ojca w 51 r. p.n.e. miała objąć rządy w państwie. Tradycja egipska nakazywała rodzeństwu wstąpienie w związek małżeński, co dzieci rzeczywiście uczyniły.

Jednak okoliczności wczesnych rządów małżonków nie były dla niej szczęśliwe. Faktycznie rządzili dostojnicy dworscy oraz różnego rodzaju nauczyciele żyjący w otoczeniu króla. Postanowili oni wygnać Kleopatrę, by nie dzielić z nią władzy. Kobieta uciekła do Palestyny, jednak nie zamierzała się poddawać. Zgromadziła wokół siebie wojsko i zamierzała natrzeć na uzurpatorów, by odzyskać utraconą władzę.

Los jednak zdecydował za nią. Tak się stało, iż w tym właśnie czasie przybił do brzegów...

Podobne wypracowania