Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jan Gutenberg - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Mimo iż od jakiegoś czasu mówi się o schyłku słowa drukowanego, nie do przecenienia jest wynalazek niemieckiego drukarza Jana Gutenberga. Powszechny sąd, iż w dobie Internetu, audiobooków, e-booków i telewizji nie ma już miejsca na prawdziwą książkę, może okazać się takim samym pudłem, jak twierdzenie wysuwane w połowie XX wieku o tym, że po wprowadzeniu telewizji kino przestanie mieć rację bytu.

Czas pokaże, czy drukowana książka, której dla większości czytelników, nie da się porównać z żadnym innym nośnikiem informacji, przetrwa czy też zostanie wyparta przez bardziej nowoczesne media. Faktem jest, że niejeden odbiorca do wrażeń składających się na pełny odbiór dzieła zalicza także szelest kartek, zapach papieru i przyjemną w dotyku okładkę. Być może wkrótce książka stanie się towarem deficytowym lub luksusowym, być może z kondycją słowa pisanego wcale nie jest tak źle i wkrótce przeżyje ono swój renesans? Pozostaje czekać.

Za twórcę druku powszechnie uważa się Jana Gutenberga. Nie jest to do końca prawdą, gdyż ruchoma czcionka powstała o wiele wcześniej, na Bliskim Wschodzie, a o samym wynalazku Gutenberg dowiedział się podobno on pewnego złodziejaszka, który wykradł sekret swojemu...

Podobne wypracowania