Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Reformy Karola Wielkiego - Reforma monetarna Karola Wielkiego

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Karol Wielki słusznie uważany jest za najwybitniejszego władcę europejskiego okresu wczesnego średniowiecza, a także za jednego z najznakomitszych królów w całej historii świata. Karol po śmierci swojego brata Karlomana, z którym od roku 768 współrządził państwem stworzonym przez Pepina Krótkiego, objął samodzielne rządy nad krystalizującym się państwem frankijskim. Liczne zakończone zwycięstwami wojny i sukcesy na arenie międzynarodowej, spośród których najistotniejsza była koronacja z rąk papieża Leona III w Boże Narodzenie roku 800, oraz szereg gruntownych reform wewnętrznych, które wyprowadziły państwo Franków na czoło ówczesnej europejskiej sceny politycznej, w pełni upoważniają potomnych i historyków do używania wobec tego władcy przydomka Wielki.

Jedną z najważniejszych innowacji, jakie za pośrednictwem państwa Franków Karol Wielki wprowadził do średniowiecznej Europy, była przeprowadzona przez niego na szeroką skalę reforma monetarna w roku 790 r. Jednak o jej powodzeniu zadecydowała w dużej mierze reforma systemu miar i wag z roku 789. W jej wyniku ustalona została umowna wartość tzw. funta karolińskiego o wadze około 408 gramów, która stała się podstawą późniejszych...

Podobne wypracowania