Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Kosowo - konflikty w XX wieku

Kosowo od początku XX wieku nękane było licznymi wojnami i konfliktami. W 1912 r. do Kosowa wtargnęły wojska armii serbskiej i rozpoczęły budowę własnej administracji. w 1913 r. Kosowo wraz z południową Metiochą stały się częścią Serbii.

W 1918 r. powstało Królestwo Serbów, Chorwatów i Słoweńców. Wkrótce wydano dekret o kolonizacji ziem południowych, była to korzystna decyzja gdyż pozwoliła Serbom ostatecznie zasiedlić tereny Kosowa. Kosowo w owym czasie było bardzo ubogą acz atrakcyjną prowincją. W latach 1914-1945 r, nastąpił rozbiór Jugosławii, która w czasie II wojny światowej podlegała państwom Osi. Większą częśc Kosowa przyłączono do Włoch. Po zakończeniu II wojny światowej Kosowo zyskało status regionu autonomicznego, pod władzą Serbii. Dopiero w 1963 r. Kosowo zyskuje pełną autonomię jako prowincja. W 1974 r. Kosowo zyskało rząd i powstała socjalistyczna Autonomiczna Prowincja Kosowo. W latach osiemdziesiątych zaczęło dochodzić do konfliktów pomiędzy Albańczykami a Serbami. Kosowo targane przeciwnościami było skłócone i nie mogło podjąć jednoznacznej decyzji. Albańczycy chcieli zwiększenia autonomiczności regionu z kolei Serbowie chcieli przynależeć do Serbii.

W 1989 r. doszło do referendum w wyniku którego ograniczono autonomię Kosowa. Wprowadzono nową konstytucję i system zwrócił się do wielopartyjności. Władza w tym regionie należała do Slobodana Milośevića. Pojawiły się pogłoski o fałszowaniu wyborów i etnicznych czystkach jakich dokonywano na ludności. Po wielu wojnach domowych i problem natury etnicznej w 2008 r. Kosowo ogłosiło niepodległość. Problem Kosowa pozostaje wciąż nierozstrzygnięty a deklaracja niepodległości nie jest akceptowana przez większość państwa na świecie.

Podobne wypracowania do Kosowo - konflikty w XX wieku