Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

III Republika Francuska - ustrój, prezydent. Opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Trzecia Republika Francuska została powołana do istnienia 4 września 1870 roku, niebawem po klęsce Napoleona III pod Sedanem (ta miała miejsce 2 września; od 9, lipca 1870 roku toczyła się wojna Francji z Prusami). Jej proklamacja była wynikiem wiadomości o poniesionej klęsce. Republika będzie trwała aż do roku 1940 – momentu klęski zadanej przez Trzecią Rzeszę Niemiecką.

Na początku utworzenia się nowego rządu (pod przewodnictwem gen. Louisa Trochu) miał miejsce haniebny incydent – marszałek Bazaine poddał twierdzę Metz Prusakom w ramach protestu przeciwko nowo powstałemu rządowi. 8. stycznia 1871 roku dokonało się zjednoczenie Niemiec – akt ogłoszony został w Sali Lustrzanej w Wersalu, a Wilhelm I przyjął koronę cesarza niemieckiego. Nadal jednak trwały walki. Ostatecznie rząd skapitulował 28. stycznia 1871 roku.  Ogłoszono chwilowe zawieszenie broni – czas na wyłonienie nowego rządu. Ten został powołany do życia w lutym, na czele z Louisem Thiersem (dawny minister spraw wewnętrznych, handlu, w końcu premier i minister spraw zagranicznych). Nowy rząd przystąpił do rokowań pokojowych i przyjął wszystkie warunki Prus, które później weszły do pokoju frankfurckiego (10. maja 1871 roku). Prusy otrzymywały Alzację i Lotaryngię (wraz...

Podobne wypracowania