Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Edward Grieg - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Edvard Grieg urodził się 15 czerwca 1843 roku w Bergen. Pochodził z rodziny o szkockich korzeniach.

Kompozytor już w młodości interesował się muzyka, dlatego też zdecydował się na studia muzyczne w konserwatorium w Lipsku. Lekcje fortepianu pobierał u Moschelesa, natomiast wiedzę o harmonii i kontrapunkcie zdobywał od Richtera. Korzystał także z dobrych rad innego znanego artysty, Reineckiego. W roku 1863 roku Grieg przeniósł się do Kopenhagi. Tam poznał kilku kompozytorów duńskich i zainspirował się ich twórczością.

Muzyka skandynawska nie była wówczas zbyt popularna, a Griegowi bardzo zależało na jej rozpowszechnieniu. Sam zaczął wówczas tworzyć coraz to nowsze kompozycje. W roku 1863 kompozytor razem z zaprzyjaźnionymi muzykami założyli towarzystwo Euterpe, którego zadaniem miało być zyskanie poparcia na niszowej wówczas muzycznej sztuki skandynawskiej. Grieg w tym czasie zaczął sporo podróżować. Udał się do Oslo, gdzie objął stanowisko dyrygenta, a tym samym zyskał sławę i rozwijał swoją karierę. W latach osiemdziesiątych rozpoczął szereg podróży, które miały służyć promocji jego muzyki. Wiele czasu spędzał poza domem rodzinnym, który znajdował się niedaleko miejscowości Bergen.

Tworzone...

Podobne wypracowania