Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Edward Grieg - biografia, życiorys

Edvard Grieg urodził się 15 czerwca 1843 roku w Bergen. Pochodził z rodziny o szkockich korzeniach.

Kompozytor już w młodości interesował się muzyka, dlatego też zdecydował się na studia muzyczne w konserwatorium w Lipsku. Lekcje fortepianu pobierał u Moschelesa, natomiast wiedzę o harmonii i kontrapunkcie zdobywał od Richtera. Korzystał także z dobrych rad innego znanego artysty, Reineckiego. W roku 1863 roku Grieg przeniósł się do Kopenhagi. Tam poznał kilku kompozytorów duńskich i zainspirował się ich twórczością.

Muzyka skandynawska nie była wówczas zbyt popularna, a Griegowi bardzo zależało na jej rozpowszechnieniu. Sam zaczął wówczas tworzyć coraz to nowsze kompozycje. W roku 1863 kompozytor razem z zaprzyjaźnionymi muzykami założyli towarzystwo Euterpe, którego zadaniem miało być zyskanie poparcia na niszowej wówczas muzycznej sztuki skandynawskiej. Grieg w tym czasie zaczął sporo podróżować. Udał się do Oslo, gdzie objął stanowisko dyrygenta, a tym samym zyskał sławę i rozwijał swoją karierę. W latach osiemdziesiątych rozpoczął szereg podróży, które miały służyć promocji jego muzyki. Wiele czasu spędzał poza domem rodzinnym, który znajdował się niedaleko miejscowości Bergen.

Tworzone przez niego utwory były naprawdę rozmaite. Pisał koncerty fortepianowe, komponował muzykę do przedstawień scenicznych oraz tworzył cykle dzieł instrumentalnych. Do jego największych i najbardziej znanych utworów należą między innymi: „Koncert fortepianowy a-moll”, „Suita z czasów Holberga” oraz muzyka do dramatu „Peer Gynt”. Często komponowane przez niego utwory wiązały się pośrednio z literaturą skandynawską. Artysta swoje inspiracje czerpał też ze skandynawskiego folkloru.

Edvard Grieg był twórcą szkoły norweskiej w muzyce. To właśnie dzięki niemu ta sztuka zyskała popularność i została doceniona. Warto dodać, że muzyk w czasie swojego życia poznał innych wspaniałych kompozytorów, dzięki którym wyklarowały się jego poglądy muzyczne. Mieli oni ogromny wpływ na twórczość artysty. Jedną z najbardziej znaczących osób w jego życiu okazał się Henryk Ibsen. To za jego namową napisał muzykę do dramatu „Peer Gynt” i w ten sposób zdobył popularność.

Edvard Grieg zmarł 4 września 1907 roku w rodzinnej miejscowości, Bergen.

Podobne wypracowania do Edward Grieg - biografia, życiorys