Edward Grieg - biografia, życiorys
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Edvard Grieg urodził się 15 czerwca 1843 roku w Bergen. Pochodził z rodziny o szkockich korzeniach.
Kompozytor już w młodości interesował się muzyka, dlatego też zdecydował się na studia muzyczne w konserwatorium w Lipsku. Lekcje fortepianu pobierał u Moschelesa, natomiast wiedzę o harmonii i kontrapunkcie zdobywał od Richtera. Korzystał także z dobrych rad innego znanego artysty, Reineckiego. W roku 1863 roku Grieg przeniósł się do Kopenhagi. Tam poznał kilku kompozytorów duńskich i zainspirował się ich twórczością.
Muzyka skandynawska nie była wówczas zbyt popularna, a Griegowi bardzo zależało na jej rozpowszechnieniu. Sam zaczął wówczas tworzyć coraz to nowsze kompozycje. W roku 1863 kompozytor razem z zaprzyjaźnionymi muzykami założyli towarzystwo Euterpe, którego zadaniem miało być zyskanie poparcia na niszowej wówczas muzycznej sztuki skandynawskiej. Grieg w tym czasie zaczął sporo podróżować. Udał się do Oslo, gdzie objął stanowisko dyrygenta, a tym samym zyskał sławę i rozwijał swoją karierę. W latach osiemdziesiątych rozpoczął szereg podróży, które miały służyć promocji jego muzyki. Wiele czasu spędzał poza domem rodzinnym, który znajdował się niedaleko miejscowości Bergen.
Tworzone przez niego utwory były naprawdę rozmaite. Pisał koncerty fortepianowe, komponował muzykę do przedstawień scenicznych oraz tworzył cykle dzieł instrumentalnych. Do jego największych i najbardziej znanych utworów należą między innymi: „Koncert fortepianowy a-moll”, „Suita z czasów Holberga” oraz muzyka do dramatu „Peer Gynt”. Często komponowane przez niego utwory wiązały się pośrednio z literaturą skandynawską. Artysta swoje inspiracje czerpał też ze skandynawskiego folkloru.
Edvard Grieg był twórcą szkoły norweskiej w muzyce. To właśnie dzięki niemu ta sztuka zyskała popularność i została doceniona. Warto dodać, że muzyk w czasie swojego życia poznał innych wspaniałych kompozytorów, dzięki którym wyklarowały się jego poglądy muzyczne. Mieli oni ogromny wpływ na twórczość artysty. Jedną z najbardziej znaczących osób w jego życiu okazał się Henryk Ibsen. To za jego namową napisał muzykę do dramatu „Peer Gynt” i w ten sposób zdobył popularność.
Edvard Grieg zmarł 4 września 1907 roku w rodzinnej miejscowości, Bergen.
Podobne wypracowania do Edward Grieg - biografia, życiorys
- Tempariusze - opis stroju Templariuszy
- Rewolucja lipcowa we Francji - przyczyny, przebieg, skutki
- Jan Henryk Dąbrowski - biografia, życiorys
- Adolf Hitler - życiorys, biografia
- Stalinizm w Polsce i jego przejawy - stalinizacja życia, kultury, państwa
- Stosunki polsko-litewskie w XIV-XVI w. - stosunki polsko-krzyżackie - stosunki litewsko-krzyżackie
- Polska w latach 1983-1989 - sytuacja ogólna. Opracowanie
- Sejm walny - organizacja
- Życie dworskie na Wawelu
- Wielkie odkrycia geograficzne - wyprawy morskie Hiszpanów i Portugalczyków XV/XVI w. Przyczyny, cele, przebieg, skutki
- Alcide de Gasperi - biografia, działalność
- Ruś Kijowska - Rozbicie dzielnicowe Rusi po śmierci Jarosława Mądrego
- Styl romański - rzeźba i malarstwo romańskie
- Bolesław Szczodry (Bolesław Śmiały) - biografia, życiorys
- Jan Matejko - biografia, życiorys
- Ubiory starożytnej Grecji
- Wojna polsko-bolszewicka (1919-1920) - przyczyny, przebieg, skutki
- Galileusz - biografia, życiorys
- Walka szlachty o władzę w Polsce od XIV do XVI w. Przywileje szlacheckie w Polsce - czerwiński, warcki, jedleńsko-krakowski, koszycki
- Systemy totalitarne i ich zbrodniczy charakter