Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Polska w latach 1983-1989 - sytuacja ogólna. Opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Po olbrzymiej euforii z roku 1980 i potężnym rozczarowaniu związanym z wprowadzeniem stanu wojennego w roku 1981, nastąpił okres względnego uspokojenia nastrojów społecznych w Polsce. W połowie lata 80-tych środowiska opozycyjne nie decydowały się już na spektakularne przedsięwzięcia; dominowała raczej postawa wyczekiwania i kierowania swej uwagi na wydarzenia międzynarodowe.

Stan wojenny wywołał w polskim społeczeństwie poczucie olbrzymiej goryczy. „Normalizacja” jednak była możliwa dzięki olbrzymim zastrzykom nadziei – w czerwcu 1983 roku drugą pielgrzymkę do Polski odbył Jan Paweł II, natomiast w październiku zdecydowano o przyznaniu Lechowi Wałęsie Pokojowej Nagrody Nobla. Tego typu symbolika była w owym czasie Polakom bardzo potrzebna.

Sytuacja kraju w owym czasie stopniowo się pogarszała. Stan wojenny nie tylko zrujnował rynek wewnętrzny, ale również sprowokował Zachód do nałożenia sankcji gospodarczych na PRL. Aby odblokować napływ pieniądza oraz towarów z zewnątrz, władze komunistyczne zdecydowały się iść na pewne ustępstwa względem opozycji. Przestrzeganie swobód obywatelskich było bowiem warunkiem odnowienia kontaktów międzynarodowych. Nie było mowy jednak o jakimś poważnym przełomie. Głośne amnestie...

Podobne wypracowania