Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Zagrożenia demokracji. Wypracowanie

Demokracja jest ustrojem społeczno-politycznym, w którym każdy obywatel ma prawo głosu i któremu przysługuje wolność światopoglądowa. Demokracja zapewnia wolność wyznania, wolność i swobodę wypowiedzi oraz głoszenia swojego własnego światopoglądu. Mimo tak idealnej struktury i swobód obywatelskich ustrój demokratyczny borykać się musi z pewnymi problemami. Demokracja, jak każdy ustrój, może zostać obalona lub przeobrażona w inny. 

W dzisiejszych czasach zagrożeniem dla demokracji są ruchy ekstremistyczne, fundamentaliści i różnego rodzaju fanatycy. Po części sytuacja zagrożenia spowodowana jest przez samą demokrację, która posiada zbyt wiele swobód obywatelskich, przez co przyczynia się do wzrostu ruchów o charakterze rewolucyjnym. 

Ruchy te zagrażają status quo przez poglądy, jakie głoszą. Mimo tego, że demokracja daje wolność każdemu, winno się takie ugrupowania kontrolować. Zwłaszcza jeżeli ich zamiarem jest obalenie demokracji i wprowadzenie rządów np. dyktatorskich. W dzisiejszej demokracji zagrożeniem są ruchy o charakterze nacjonalistycznym, rasistowskim, neonazistowskim lub też ruchy cechujące się fundamentalizmem religijnym, jak np. ortodoksyjni muzułmanie czy zwolennicy Al Kaidy. 

Demokracja nie bardzo potrafi radzić sobie z takimi nurtami, jest to pewna wada tego ustroju, ponieważ – jak zauważają politolodzy – demokracja jest w swej istocie bierna. Dając szeroki wachlarz możliwości różnego rodzaju organizacjom, sama naraża się na zagrożenie. Ruchy ekstremistyczne, mimo otwarcie głoszonych skrajności, bardzo często mogą spokojnie i legalnie działać. Demokracja nie chce ograniczać niczyich poglądów i chce zapewnić wolność każdemu. 

W latach 30-tych XX wieku demokracja wykazała wyjątkową słabość w Niemczech, kraj ten wybrał w demokratycznych wyborach partię Adolfa Hitlera – NSDAP, która doprowadziła do rządów totalitarnych i II wojny światowej. 

Demokracja zdaje się być mało odporna na populizm, który bardzo często wykorzystuje różnego rodzaju sytuacje kryzysowe. W czasach kryzysu zawsze ruchy ekstremistyczne przeżywają swój renesans, ponieważ bardzo często głoszą te hasła, które społeczeństwo chce słyszeć. Zdezorientowane społeczeństwo nie wie na kogo głosować, w ostatecznym rozrachunku ludzie głosują na partie skrajne. 

Wielu politologów dopatruje się tutaj tych tendencji, które spowodowane są chwilową dezorientacją świadomości politycznej. Demokracja ma to do siebie, że może sama sobie zagrozić. Większość dyktatorów wykorzystuje słabości demokracji i za pomocą populistycznych haseł osiąga zamierzony cel. 

Zagrożeniem dla demokracji są także waśnie i kłótnie parlamentarne, które nasilają się wraz ze sprzecznymi interesami partyjnymi. Taki stan rzeczy powoduje, że wielu ludzi podąża drogą skrajnych ideologii. We Francji obecnie drugą siłą polityczną jest nacjonalistyczny Front Narodowy Le Pena, to ugrupowanie świetnie wykorzystuje niezadowolenie społeczne, dzięki czemu zyskuje poparcie. 

We Włoszech swego czasu wysokim poparciem cieszyła się partia Finiego, również nacjonalistyczna. Zagrożenia demokracji to przede wszystkim kryzysowe sytuacje i skrajne ruchy polityczne. Kolejnym zagrożeniem są ruchy o charakterze wyznaniowym zwłaszcza fundamentaliści muzułmańscy. Ugrupowania te za pomocą akcji terrorystycznych i szantażu chcą zmusić władze krajów demokratycznych do uległości. 

Podobne wypracowania do Zagrożenia demokracji. Wypracowanie