Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Zagrożenia demokracji. Wypracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Demokracja jest ustrojem społeczno-politycznym, w którym każdy obywatel ma prawo głosu i któremu przysługuje wolność światopoglądowa. Demokracja zapewnia wolność wyznania, wolność i swobodę wypowiedzi oraz głoszenia swojego własnego światopoglądu. Mimo tak idealnej struktury i swobód obywatelskich ustrój demokratyczny borykać się musi z pewnymi problemami. Demokracja, jak każdy ustrój, może zostać obalona lub przeobrażona w inny. 

W dzisiejszych czasach zagrożeniem dla demokracji są ruchy ekstremistyczne, fundamentaliści i różnego rodzaju fanatycy. Po części sytuacja zagrożenia spowodowana jest przez samą demokrację, która posiada zbyt wiele swobód obywatelskich, przez co przyczynia się do wzrostu ruchów o charakterze rewolucyjnym. 

Ruchy te zagrażają status quo przez poglądy, jakie głoszą. Mimo tego, że demokracja daje wolność każdemu, winno się takie ugrupowania kontrolować. Zwłaszcza jeżeli ich zamiarem jest obalenie demokracji i wprowadzenie rządów np. dyktatorskich. W dzisiejszej demokracji zagrożeniem są ruchy o charakterze nacjonalistycznym, rasistowskim, neonazistowskim lub też ruchy cechujące się fundamentalizmem religijnym, jak np. ortodoksyjni muzułmanie czy zwolennicy...

Podobne wypracowania