Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Alcide de Gasperi - biografia, działalność

Benito Mussolini, Włochy, II wojna światowa, faszyzm, NATO, Plan Marshalla

Alcide de Gasperi - urodzony w roku 1881, zmarł w roku 1954. Więzień czasów Mussoliniego, filozof, dziennikarz oraz trzeźwo myślący polityk, który dokonał po wojnie dość niesamowitej rzeczy - sprawił, że poparł go zarówno kościół, jak i komuniści. Już za życia był powszechnie uważany za najbardziej sprawiedliwego polityka i dobrego człowieka.

W latach 1945 - 1953 Gasperi sprawował funkcję premiera Włoch. Stanął na czele koalicji chadeków, socjalistów, republikanów oraz liberałów. To właśnie jemu Włochy zawdzięczały powojenny sukces polityczny. Sprawił, że państwo zostało objęte planem Marshalla, a w roku 1949 znalazły się w strukturach NATO. Jako jeden z pierwszych polityków z tak ogromnym przekonaniem i zapałem agitował na rzecz jedności europejskiej. Z jego nazwiskiem należy łączyć propagowanie integracji. Na zewnątrz umacniał pozycję Włoch, a wewnątrz kraju musiał godzić zupełnie odmienne opcje polityczne. Nie było to łatwe, zwłaszcza, że po zwycięstwie szybko ograniczył wpływy komunistów, więc ci zaczęli wykorzystywać najmniejsze słabości rządu. Pomimo tych trudności Włochy się rozwijały - niezwykły był zwłaszcza rozwój gospodarczy kraju.

Gasperi dał początek polityce, którą później starano się kontynuować - z mniejszym, bądź większym powodzeniem, ale bazowano na silnej podstawie.

Alcide de Gasperi niejednokrotnie określany jest mianem wybitnego polityka, a także określano go jako najsprawiedliwszego ze sprawiedliwych. Nie będzie przesady w stwierdzeniu, że swoje życie poświęcił Włochom, natomiast swoją energię na czynienie z Włoch państwa liczącego się, które z wojny nie wyszło pokonane tak jak Niemcy, pomimo działalności Mussoliniego i włoskich faszystów.

Podobne wypracowania do Alcide de Gasperi - biografia, działalność