Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Ruś Kijowska - Rozbicie dzielnicowe Rusi po śmierci Jarosława Mądrego

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

W pierwszej połowie, XI wieku za panowania Włodzimierza I Wielkiego i Jarosława I Mądrego, Ruś Kijowska osiągnęła szczyt swojej potęgi. Jednak olbrzymi obszar ich państwa oraz stosunkowo luźne powiązania kulturalne i gospodarcze pomiędzy poszczególnymi jego częściami spowodowały, iż w momencie śmierci w roku 1054 drugiego w tych niewątpliwie wybitnych książąt, Ruś stanęła na skraju kryzysu. Kiedy zabrakło charyzmatycznego władcy na tronie w Kijowie, pomniejsze ośrodki miejsce na terenie całego ruskiego wschodu, kierowane wygórowanymi ambicjami swoich książąt zaczęły kolejno weryfikować swój stosunek do stołecznego miasta i tronu wielkoksiążęcego.

Jarosław pod koniec życia przewidział już kłopoty z wyznaczeniem swojego wystarczająco silnego następcy i domyślał się, że kiedy umrze Ruś prawdopodobnie pogrąży się w walkach wewnętrznych. Chcąc za wszelką cenę zapobiec tej sytuacji postanowił zreformować nieco system sprawowania władzy zwierzchniej w swoim państwie i wprowadzić zasadę senioratu, która stanowiła o tym, że państwo formalnie zostanie podzielone na dzielnice pomiędzy przedstawicieli dynastii Rurykowiczów, spośród których każdy będzie posiadał niezależne księstwo, ale umowną i tytularną władzę nad nimi sprawować będzie...

Podobne wypracowania