Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Rozpad Jugosławii - Wojna na Bałkanach (1991) - Wojna domowa w byłej Jugosławii

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Jugosławia była państwem bardzo silnie związanym z polityką Związku Radzieckiego, w momencie powstania odwilży i poluźnienia się stosunków w krajach bloku wschodniego pojawiły się problemy natury wewnętrznej. Upadek komunizmu w wielu krajach był tylko kwestią czasu.

Dosyć szczególny charakter miał upadek komunizmu w Jugosławii. Pragnąć utrzymać władzę komuniści serbscy ze Slobodanem Milosevicem na czele odwołali się w 1988 r. do nacjonalizmu serbskiego co wywołało reakcję łańcuchową.

Milośević liczył na poparcie narodowe ze względu na swój patriotyzm i nacjonalizm, próbował on ocalić władzę i swoje rządy. Przekształcił swoją komunistyczną partię w Nacjonalistyczną Partię Socjalistyczną i rozpoczął plan utworzenia tzw. „Wielkiej Serbii”. Władze innych republik zdecydowanie zaprotestowały przeciwko Milosevicowi i otwarcie wystąpiły przeciwko jego polityce. Głowy innych republik związkowych weszły na tę samą drogę. Rozpoczął się więc powolny proces rozkładu Jugosławii.

W połowie 1991 r. Słowenia i Chorwacja ogłosiły niezależność od Belgradu. Próbowano odłączyć się od dotychczasowej struktury administracyjnej i uzyskać pełną niepodległość. Zdominowana przez Serbów armia federalna usiłowała temu zapobiec siłą....

Podobne wypracowania