Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Ruś Kijowska - Włodzimierz Wielki - rządy

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Data urodzenia Włodzimierza Wielkiego nie jest współczesnym historykom wciąż znana, wiadomo, że był on najmłodszym synem księcia kijowskiego Światosława I oraz jego konkubiny Maluszy, która w źródłach norweskich występuje jako stuletnia wróżka przepowiadająca przyszłość.

Po śmierci ojca w bitwie z Pieczyngami podczas kampanii przeciwko Bizancjum w roku 972, Włodzimierz otrzymał dla siebie północną część krystalizującego się dopiero państwa ruskiego, z Nowogrodem jako stolicą, natomiast jego starszy brat - Jaropełk, został wielkim księciem kijowskim. Walki pomiędzy braćmi, w których uczestniczył ponadto jeszcze Oleg, doprowadziły do wygnania młodego Włodzimierza z należnej mu dzielnicy. W toku 977 jednak powrócił on do Nowogrodu w towarzystwie wiernej mu drużyny wareskiej i rozpoczął wówczas stopniowe przejmowanie władzy w państwie. Po opanowaniu Nowogrodu, Połocka i Smoleńska, około roku 980 ruszył następnie na Kijów - siedzibę swojego znienawidzonego brata, który ostatecznie również zdobył a samego Jaropełka kazał zamordować.

Jako władca zjednoczonego państwa ruskiego, Włodzimierz powiększył jego terytorium o ziemie zamieszkałe przez plemiona fińskie na północnym wschodzie aż po...

Podobne wypracowania