Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Prawo w starożytności - analiza na podstawie wybranych przykładów

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Pierwsze kodeksy prawa cechowała wyjątkowa surowość. W czasach, kiedy władza skupiała się w rękach jednej osoby lub uprzywilejowanej grupy, każde burzenie porządku mogło doprowadzić do nieprzewidywalnych skutków. By tego uniknąć, władcy starali się jak najbardziej zniechęcić potencjalnych zbrodniarzy.

Król Babilonii, Hammurabi, zredagował kodeks w XVIII wieku p.n.e., co czyni go czwartym najstarszym znanym kodeksem świata (i pierwszym znanym prawie w całości). Jak się wydaje, władcy przyświecała idea zjednoczenia ludów zamieszkujących północne i południowe części państwa poprzez ujednolicenie systemu praw, funkcjonującego na tych terenach od lat. By podkreślić doniosłość swojego dzieła, Hammurabi kazał wyryć jego treść na kamiennym słupie, ozdobionym podobizną władcy otrzymującego atrybuty władzy królewskiej od boga Marduka, i wystawić go przed największą babilońską świątynią.

Kodeks zawiera przepisy prawa karnego, prywatnego oraz cywilnego. Cechuje je kazuistyczne (tzn. odwołujące się do konkretnych sytuacji: za taką a taką zbrodnie grozi taka a taka kara) ujęcie oraz rozróżnienie między podległymi mu obywatelami (inne prawa przysługiwały bogaczom, inne urzędnikom, jeszcze inne niewolnikom i biedakom). Kary były surowe....

Podobne wypracowania