Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Tadeusz Mazowiecki - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Tadeusz Mazowiecki urodził się 18. kwietnia 1927 r. w Płocku. Jest jednym z głównych inicjatorów i aktywistów okresu transformacji ustrojowej państwa polskiego w 1989 r. Był zarazem ostatnim premierem Polskiej Republiki Ludowej, jak i pierwszym premierem Rzeczpospolitej Polskiej. Do dziś pozostaje jedną z największych ikon zakończonej ostatecznym sukcesem walki o obalenie znienawidzonej przez naród władzy komunistycznej oraz twórcą podstaw i regulacji ustrojonych niepodległej Polski.

Tadeusz Mazowiecki swoją edukację zakończył liceum ogólnokształcącym w 1946 r. – później podejmował jeszcze studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim, ale ich nie ukończył. Nie przeszkodziło mu to stać się z czasem cenionym w całym kraju publicystą i działaczem społecznym. Od początku swojej kariery politycznej reprezentował poglądy najbliższe chrześcijańskiej demokracji – pisał m.in. do „Jutro i Dziś”, „Słowa Powszechnego” oraz „Wrocławskiego Tygodnika Katolików”, którego zresztą był współzałożycielem, w 1953 r.

Pierwszy mandat poselski zdobył w roku 1961, startując z ramienia katolickiej grupy „Znak” i w Sejmie PRL zasiadał nieprzerwanie przez trzy...

Podobne wypracowania